Re: Re: Re: Re: Re: kapitalismus vs lichva a spekulace

Hox | 14.04.2016

Soukromé komerční zdravotnictví, jak asi navrhuješ, je genocida obyvatel, produkuje trvale nejnižší kvalitu péče za nejvyšší ceny, viz. SSA - zdaleka nejvyšší náklady, úroveň péče téměř na úrovni zemí 3. světa.
Vlastnictví jabloně není vlastnictví výrobních prostředků, to si trochu pleteme pojmy. Podnikání je samozřejmě žádoucí, neb dává možnosti individuální realizace a využití tvůrčího potenciálu, ale vlastnit továrnu nelze. Lze mít spoluúčast ve družstvě, které vlastní továrnu a kde jsou všichni, kdo tam pracují. Přestal jsi tam pracovat, končí podíl na vlastnictví.
Management má pevně daný plat na úrovni průměrné mzdy všech zaměstnanců, jen tak má zájem na zvyšování kvality řízení, což se projeví růstem platů, tedy i jeho.
Soukromé vlastnictví např. vodovodů, kanalizace (=základní životní potřeby) není mravně opodstatnitelné, stejně jako vlastnictví výrobních prostředků. Systém už tu v podstatě byl a osvědčil se, stačí si nastudoval jak to fungovalo - systém podnikání ve stalinském SSSR, tehdy zajišťoval nemalou část HDP a prosperity, v SSSR bylo několik milionů podnikatelů, větší družstva byly velikostí a majetkem srovnatelné s většími podniky.
https://janica9.wordpress.com/2012/02/24/921007-stalin-a-podnikatele/

stejně tak trh, je absurdní plánovat vše, stejně jako je absurdní (a dlouhodobě likvidační) neplánovat.. plánují všichni, každá větší korporace má detailní plánování, nás se snaží přesvědčit že plánování na úrovni celé ekonomiky je fuj fuj, všechno se to "samosato" "neviditelnou rukou trhu". Důsledky vidíme kolem, český národ "přežil" 40 let komunismu, otázka je, kolik let ještě přežije kapitalismu? Současným tempem degradačních procesů ve společnosti, a hlavně mravnosti, příliš mnoho asi ne. Nějaká forma znárodnění časem opět bude, to je nevyhnutelné. Trh je regulační mechanismus v rámci plánu, dávat je do protikladu může jen chorá mysl.

Přidat nový příspěvek