Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pochopení marxismu

Sio | 06.04.2016

Návaznost na platy zaměstnanců je jistě dobrý nápad. Já bych to viděl spíše na 4-5násobek, protože jinak by nejschonější lidé neměli zájem stát se manažery. Jelikož manažer by měl průměrný plat, znamedalo by to, že ne nepodstatná skupina zaměstnanců by měla vyšší plat, než on. Jako schopný člověk by do té skupiny patřil. Takže když by se stal manažerem, šel by s platem dolů. Asi by tím i přišel o svou autoritu. Ani Ford ani Baťa jistě neměli plat rovný průměru platů svých zaměstnanců.
Za reálného socíku bral ředitel velkého podniku (cca 4000 zaměstnanců) méně, než horník. Vím to z první ruky. Nyní mají vyšší manažeři nemravné platy, až tisícinásobky průměrného platu. Stávají se součástí služebních elit, které GP potřebuje. Manažeři jsou automaticky na straně davově-elitárního systému a pomáhají jej udržovat.
Kritériem k odvolání by mohlo být snižování průměru reálné mzdy, ale v dnešním systému, kdy vládne virtuální ekonomika (manipulace s cennými papíry a kurzy valut) je i to diskutabilní.
Ano, chce to jinou kulturu, ale jak jí dosáhnout? Součástí hierarchické struktury, tedy podporovateli davově elitární společnosti je odhadem 30% obyvatelstva, možná i více. A to je převážně ta aktivnější, schopnější část. Dalších 20% si myslí, že má šanci stát se její součástí, tedy postoupit výš.
Na druhé straně, elity čím dál, tím více ždímají střední vrstvy, takže i schopnější lidé se dostávají do vrstev nižších. V tom snad je naděje, že vznikne síla, která se toho ujme.

Přidat nový příspěvek