Re: Re: Re: Re: Re: Re: Souvislost

Sio | 06.04.2016

K Bibli:
Zákoníky jsou vždy pro poddané. Proto je zbytečné o tom psát.
Úloha lichváře je snad jasná, půjčuje na nemravný úrok. Dá se to ovšem interpretovat i tak, že každý úrok je nemravný. Zadlužování je cesta do skryté formy otroctví proto se lichvář stává otrokářem. Nepovažoval jsem to za nutné to rozvádět.
Vládci židů chápali principy lichvy (sami byli lichváři) a proto ji měli zakázánou židé mezi sebou. Lichva mezi židy by ohrozila moc elit (nebo GP) nad nimi protože by je rozdělila. GP potřeboval jejich jednotu.
SZ je zákoník (chceš-li manuál) jak pro dozorce, tak pro otroky, o tom není nejmenších pochyb. Je založen na vládnutí především skrze 6. prioritu, proto se svého času ukázal jako nedostatečný, jak víme, vládnutí založené na 6. prioritě je nestabilní.
NZ přechází k vládnutí na vyšších prioritách, proto je učinnější a efektivnější. Otroci si přestávají tak ostře uvědomovat, že jsou otroci, protože vidí před sebou dosažení "království božího"
Problémem NZ se stalo to, že i služební elity se nedokázaly chovat tak, jak jim ukládal NZ, kvůli čemuž nastávaly různé bouře a štěpení církví (husitství, protestanství)
O Kapitálu si můžeš tvrdit co chceš, svědčí to o tom, že ho neznáš. Interpretuje dějiny jako dějiny třídních bojů právě jako boj utiskovaných s utiskovateli, takže v tom jsi vedle.
Vybral si Anglii proto, že tam byla v 19. století průmyslová revoluce nejdál, tudíž bylo nejlepší demonstrovat projevy kapitalismu právě na procesech v Anglii. V takovém Rusku byly v té době maximálně zárodky kapitalismu.
Jak se vytvořila vrstva utlačováných a utlačovatelů je jasné jako facka, tak triviální, že o tom není třeba psát, divím se, že ti to není jasné.
Přechod od prvobytné společnosti k otrokářství je důsledkem koncentrace moci vládců a nezbytnosti vytvoření státu. Římská říše mohla být těžko řiditelná dvoúrovňově jako kmen, který má náčelníka, šamana, několik silných oblíbenců, kteří ovládali kmen. Tady bylo potřeba více stupňové struktury mezi davem a elitami. Jen tak to bylo možné udržet pohromadě. Otroci se rekrutovali převážně ze zajatců, ale také z dlužníků a zločinců.
Feudalismus vznikl zákonitě z nezbytnosti dát otrokům určitou iluzi svobody za účelem většího zisku a menších nákladů na hlídání otroků. Uživit se museli sami a odváděli daň + chodili na robotu. Panovník byl zbaven nutnosti vydržovat otroky, museli se uživit sami a to co vyprodukovali nad potřebnou reprodukci museli odevzdat. Tohle vyhovovalo, pokud základem ekonomiky bylo zemědělství.
Kapitalismus vznikl zákonitě s průmyslovou revolucí a potřebou uvolnit pracovní sílu ze zemědělství do továren. S průmyslovou revolucí se objevil fenomén kapitálu. Byly to peníze určené na vygenerování větších peněz prostřednictví výroby.
Zákon negace negace je o něčem jiném než negace negace ve formální logice, podobnost je čistě syntaktická.
Marx udělal určitou analýzu společenských procesů jistě na základě dostupného vědění. I Newton řekl, že viděl dál než ostatní, protože stál na ramenech obrů. Myslel ty vědce, kteří stáli před ním. Je docela normální ve vědě, že nové objevy jsou možné jen spojením objevů předtím. Einstein by asi těžko objevil teorii relativity, kdyby neznal matematiku a tehdejší fyziku.
Když chceš být v argumentaci osobní a urážet protistranu, posluž si. Tvým argumentům to na síle nepřidá a já se na tuto úroveň nesnížím. Marxismus má zcela jistě nedostatky, ale ty co jsi uvedl mezi ně nepatří.

Přidat nový příspěvek