Re: Re: Re: Re: Souvislost

Sio | 05.04.2016

Četl jsem jak Bibli tak Kapitál, a myslím, že jsem obojí pochopil. Je u toho důležité mít na paměti, v jaké době a pro jaké publikum bylo obojí napsáno. A také za jakým účelem.
Bible je ve své podstatě zákoník. Je psána v obrazech, protože je určena lidem negramotným a je určena všem. Každý si z ní vezme to, co mu umožní jeho schopnosti pochopit to. SZ je založena na společnosti, která je individualistická a rodová. Až si přečtu Korán, udělám si definitivní závěr, ale mám pocit, že je tam hodně podobného. Základem spravedlnosti je v SZ "oko za oko, zub za zub". Což je řízení na 6. prioritě, pravda? Starozákonní bůh je nesmiřitelným vládcem, který potrestá každého hříšníka. Je to zákonník "Nenávisti a Strachu". Snaží se udržet lid v bázni.
NZ je reformou. Nemůže zcela vyloučit používání SZ, protože davově-elitární společnost je přesně na SZ postavena. Ukazuje ale ideál, v jehož základech je odpuštění. Vede lidi ke kolektivnímu chápání života, snaží se lidi napravit i jinými cestami, než jen na 6. prioritě. Je to zákoník, který ukazuje Boha jako laskavého odpouštějícího, velkorysého.
Je to zákonník "Lásky a Odpuštění". Ideálů NZ se nepodařilo dosáhnout ani zdaleka.
**
Kapitál je vědecké pojednání. Analyzuje společnost, jaká je a jaká byla. Snaží se najít příčiny a mechanismus fungování kapitalistického stroje. Myslím, že docela zdařile. Není určen pro včechny, je napsán pro intelektuální elity, jako ostatně každé vědecké pojednání. Obsahuje mnoho pravdivých závěrů, ale spousta z nich je platná jen pro tehdejší dobu. Nepopisuje imperialismus, protože kapitalismus v Marxově době ještě nedosáhl tohoto stádia.
***
Vykladači.
Vykladači Bible se ve své drtivé většině opírají o SZ, protože ten podporuje davově-elitární stroj, kterého je 99% z nich součástí. Jak známo "vykladači" mají obvykle mnohem vyšší životní úroveň a v jejich zájmu nebylo "lůzu" vzdělat, spíše z ní uděat stádo poslušných ovcí, které se "panu faráři" klanějí a obdivujího, protože je "tak vzdělaný".
Vykladači Marxe na tom také nebyli obvykla špatně, byli to dobře placení lidé ve stranických funkcích. Někdy Marxovi nerozuměli (i s takovými jsem se střetl), jiní to neuměli srozumitelně podat. Potkal jsem jen 2 lidi mezi nimi, kteří věděli, o čem mluví a uměli to vysvětlit druhým. Zato desítky takových, co nerozuměli tomu, co popisovali, omezovali se na citáty a biflování textu bez pochopení významu. Kromě toho, Kapitál a další díla klasiků jsou více vědeckým pojednáním, snažit se to naučit všechny je nesmysl.

Přidat nový příspěvek