Re: Re: Souvislost

SIo | 04.04.2016

Kde přečíst? Když je řeč o marxismu, měl by stačit Kapitál. Jak jsem podotkl jinde, necítím se být marxistou.
U marxismu vidím z historického hlediska jeden problém. Nejpozději od smrti Stalina nebyl nijak rozvíjen, změnil se v dogma a to navzdory tomu, že existovaly na toto téma výzkumné ústavy, učil se na vysokých školách atd. Kapitál byl napsán cca před 150 lety a samozřejmě je analýzou tehdejší společnosti. Jedna z věcí, která marxismu chyběla dost zoufale, bylo DVTŘ.
Aktualizací marxismu se zabýval Lenin, který se zabýval i problémy řízení státu, například "Stát a revoluce". Ten brilantně popsal imperialismus. A to tak dobře, že jeho teze z příručky "Imperialismus jako nejvyšší úroveň kapitalismu" platí dodnes.
Jednou z chyb v řízení byla snaha o zničení pravoslavné církve, resp. všech církví bez ohledu na stav společnosti, která ve většině byla pravoslavná. Lepší by bylo získat věřící i popy na svou stranu.
KOB to dělá chytřeji, napadá "biblický koncept", čímž se snaží vyřadit církve ze hry. Pravda, argumenty, které používá moc košaté nejsou, v podstatě hlavním zločinem je úrok a podpora davově-elitární společnosti. Nic proti tomu, tyto attributy skutečně biblický projekt podporuje.
KOB zároveň podporuje myšlenku existence Boha, který církve ani vykladače nepotřebuje. Jsou to otevřená vrátka pro lidi, kteří si bez víry v Boha neumí život představit. Zároveň je to likvidační pro církev, kterou při takovém vyznání nikdo nepotřebuje. Mi je ta myšlenka sympatická, protože ve vlastních úvahách o Bohu jsem přišel ke stejným závěrům, dokonce jsem přesvědčen, že Bůh ke mě (svým způsobem) promlouvá a slyší, když jej něco prosím. Alespoň si to myslím proto, že mé prosby byly většinou (ne hned, v horizontu 1 - 5 let) vyslyšeny. Neprosím ho také o žádné hlouposti jako nějakou zlatou rybku.
Kromě toho KOB napadá marxismus, tady jsou ovšem argumenty dost slabé. V podstatě se opakuje argument o poslední brožurce stalina, teď (asi sem také patří) tento článek.

Přidat nový příspěvek