postrehy k čítaniu

marvo | 04.04.2016

Najsamprv by som mal zopár postrehov čisto k diskusii, pretože čítanie je moja takmer výsostne intímna téma. K tejto reakcii ma donútila veta „Rozmysli si to 2x či kúpiť knihu za 20eur alebo niečo pre rodinu“. Nech rozmýšľam akokoľvek tuho, tak nič užitočnejšie pre rodinu, ako kúpiť knihu (za takú sumu), ma prosto nenapadá (odhliadnuc od možnosti „akciovej“ čítačky kníh s x knihami, ale to je už trošku iná téma). Účelne som pritom „prehliadol“ rozdiel medzi používaním knihy (textu) a jeho čítaním/interpretovaním. A vôbec, už neraz som sa hrdil tým, že tie knihy, ktoré mi najviac zmenili život, som zohnal kade-tade v antikvariátoch, z knižnice alebo zdedil či „ukradol“. Tie z knižnice som potom často ofotil, naskenoval a odložil do mojej knižnice. K poznámke, že kam potom s knihami, tak len malý postreh – nedávno som listoval v tlačenom katalógu akéhosi obchoďáku s nábytkom. Výsledok bol jedna trápna knižnica a nespočetné nábytkové steny, s miestom na televízor s nekonečnou uhlopriečkou. Na ten nezmysel miesto máte?
Pokiaľ ide o knižný (a prekladateľský) trh na SVK, tak totálne totalitná bieda (dík aspoň Vám, českí bratia za ten 15 mi. trh). Mám doslova zodraté oči prehrabávania sa brakom, zopár perál, ktoré som však v ňom vydoloval, menia život od základu. Iste, ide aj o výber (či šťastie na) a dôveru v kvalitný kolektív ľudí okolo, ktorý tých pár (aj tlstých) kníh doslova podsunie. Neznamená to však vypnúť kritický rozum, práve naopak.
A ešte jedna malá finta (špeciálne pre Jardob-a) ako prečítať viac kníh. Začnite si viesť čitateľský denník (prípadne dajaká knižná online databáza, keď už inak neviete) a súťažte s manželkou o to, kto prečíta viac kníh ročne. (Ak druhá strana s čítaním zásadne nesúhasí, odporúčam včas zrevidovať druhú stranu) Rozdiel bol u mňa natoľko významný, že tá požiadavka už vonkoncom neznie naivne.

Přidat nový příspěvek