Zvláštní přístup

Sio | 29.03.2016

Psaní všemi deseti naslepo - zastaralá záležitost. Tohle se učili na ekonomkách a kurzech psaní na psacím stroji. Takže možná se to hodí pro ty sekretářky, co píší pod diktát nebo přepisují texty. Jakmile jde o složitější témata, jde spíše o myšlenky, než o rychlost psaní na klávesnici. Znám pár desítek programátorů, ale nikdo z nich nepíše včemi deseti naslepo.
Rychločtení rychlostí obrácení stránek. Tohle může mít význam při prvním prolistování knih, co vlastně obsahují. Knihy bývají plné vaty, takže to pomáhá určit strategii, co v té knize studovat a jak. Číst takto beletrii ... to raději nebudu komentovat.
Navíc, jsou dva typy osobností, co se týče strategie řešení úkolů. Konvergentní a divergentní.
Konvergentní osobnosti řeší dobře úkoly, u kterých je dopředu znám pracovní postup - algoritmus. Mohou z nich být dobří řemeslníci, ale i lékaři nebo inženýři na určitých pozicích. To jsou obory, kde se vyžaduje přesné provedení s minimem chyb a nedodělků. Většinou nevyžadují tvořivý přístup přesahující určité hranice, může být spíše zdrojem chyb a nedostatků, což není žádoucí. Přeučovat takové lidi na vysoce tvořivou práci je stejné, jako přeučovat leváka, aby psal pravou rukou.
Pak je tu divergentní typ. Ten jen nerad dělá opakované úkoly s předem známým algoritmem. Jeho doménou je tvořivost. Když začíná řešit nějaký úkol, neví, kam ho to zavede, tedy jakými cestami dojde k strategickému cíli. Dokáže tvořit principiálně nové věci, hledat nové cesty. Většinou ovšem není dobrý v rutinních oborech, chybí mu trpělivost, nebaví jej řešit rutinní úkoly.
Není dobré učit oba typy osobností stejným způsobem, protože je zapotřebí je učit různým věcem. Ti i ti jsou užiteční. Dobrý řemeslník steně jako nadaný projektant, vědec nebo umělec. Stará německá škola, která je od Rakousko-Uherska zavedená u nás byla zaměřena na dril a řemeslo, vyhovovala tedy spíše divergentnímu typu. Sovětská škola, kterou jsem měl tu čest navštěvovat byla poněkud diferencovanější, elektrotechnická univerzita byla jednoznačně výhodnější pro divergentní typy a medicína zase pro konvergentní.
Samozřejmě, jen málo lidí je zcela konvergentními nebo zdela divergentními osobnostmi. Myslím že rozdělení lidí podle konverrgence a divergence by se dalo popsat docela dobře Gaussovou křivkou.

Přidat nový příspěvek