Alberto Vojtěch Frič Jihoameričtí Indiáni jej pojmenovali Karaí Pukú (česky Dlouhý lovec), v Evropě byl znám též jako Lovec kaktusů.

eva | 26.03.2016

Frič během svých cest navštívil desítky kmenů a sestavil slovníky 36 indiánských jazyků. Pořídil o nich stovky fotografií a přivezl do Evropy tisíce upomínkových předmětů. Často se jedná o jediné podrobné materiály o tom, jak tito Indiáni žili předtím, než byli zásadněji ovlivněni (nebo vybiti) bělochy. Celkově mezi nimi prožil asi deset let života a byly to podle jeho vlastních slov nádherné roky, bez ohledu na jaguára a další nehody a nemoci, které ho potkaly. Nejvíce času strávil u kmene Čamakoko, z něhož pocházela jeho indiánská žena.
http://www.radio.cz/cz/static/alberto-vojtech-fric
Hermína byla Fričovou dcerou, vzešlou ze svazku s Loray. Narodila se někdy kolem roku 1905, zemřela v roce 2009 ve věku přes sto let. V roce 2005 vzniklo občanské sdružení Checomacoco, které založili vnuk A. V. Friče, fotograf Pavel Frič a jeho žena Yvona. Bylo založeno z podnětu jednoho ze synů Hermíny, který po první návštěvě Fričů v Paraguayi jim napsal, jestli by nebylo možné zajistit nějakou pomoc pro indiány v Chacu. Mottem tohoto sdružení bylo dělat to, co sami indiáni chtějí. A konkrétně první věc, kterou si vymysleli bylo založení chovu krav.

Přidat nový příspěvek