apokryf a Pavol

bigos | 08.02.2016

v poslednom odstavci tejto casti je porovnanie apokryfu s 13.kapitolou Pavlovho listu Korintanom. Posledne vety toho odseku hovoria, ze do kanona neboli pustene slova apokryfu: "оni sú parazitmi, pod zámienkou napĺňania cirkevného rituálu sa odkláňajúci od reálneho budovania Kráľovstva Božieho na Zemi..." Moje postrehy k tejto casti (mozno podnet k diskusii):
1. vynara sa otazka, ci citovana pasaz je skutocne sucastou apokryfu. Dovod: retorika (obsahovo aj frazovo) velmi podobna retorike, ktoru obsahuju materialy KSB. Ak by bol niekde k dispozicii text apokryfu, aj v anglictine, uvital by som to.
2. Neviem nakolko relevantna je zmienka o cirkevnom rituali. Pavlov list korintanom vznikol v prvom storoci, prevdepodobne okolo roku 50, plus/minus. Bolo to obdobie vzniku prvotnych krestanskych spolocenstiev, ktore nepraktizovali ziadne "cirkevne ritualy". Stretavali sa po domoch, jediny "ritual", ktory tam bol bola tzv vecera Panova, ktoru praktizovali ako pripomenutie si Kristovej obete. Prvotne krestanske spolocenstva dokonca nemali ani spolocnu "liturgiu". Slova ako "cirkevny ritual", "liturgia", "nabozensky obrad" a ine...by som zaradil do neskorsieho obdobia, teda do nejakeho 3 - 4. strocia, mozno paiteho, kedy sa uz sformovala rimska cirkev (rimska cirkev/mocenska sekta nemala uz nic spoocne so spolocenstvami prvych krestanov). Opat mi teda celkom nesedi, ze by citovana pasaz bola sucastou apokryfu, skor sa mi to javi ako neskorsi ideologicky dodatok kolektivu ludi, ktori pracovali s apokryfom a pripadne si ho upravili podla svojich potrieb
3. Spojenie Otec nebesky, Matka zem - tu mi to trochu zavana poukazom na kult predkov. Ked vezmeme do uvahy, ze Jezis bol prislusnik hebrejskeho naroda, Biblia boal napsiana v hebrejcine, aramejcine a grectine, tak tento obraz nezapada do doboveho a historickeho kontextu. Hebrejska kultura nepracuje s terminom matka - zem, ovnako tak ani grecka kultura. Opat sa mi to javi bud ako neskorsia vsuvka do povodneho textu apokryfu alebo je mozne, ze cely apokryf bol napisany v omnoho neskorsom obdobi. Taktiez slovne spojenie "budovanie kralovstva bozieho na zemi" je priznacne pre materialy KSB.
Ak mate k tomuto nejake pozntky, sem s nimi.

Přidat nový příspěvek