Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ved prave ...

Hox | 02.12.2015

Odkud čerpáš informace o Koránu?

> zaujimalo by ma co je to ,,hlboko humánny koránický islám,,

Pokud budeme analyzovat Korán, tak se jedná o vícevrstevné sdělení.
Zaprvé tam je to, co je adresováno osobně Mohamedovi a v životě se netýká nikoho jiného kromě něho, a může být zajímavé pouze v historickém aspektu.
V koránu je dále to, co je adresováno současníkům Mohameda a jeho krajanům, soukmenovcům. Je to určeno jim, aby se korán mohl uplatnit v kultuře té společnosti se všemi jejími nectnostmi. A je tam to, co je adresováno všem lidem pro všechny časy nezávisle na tom, jak a k jakému národu patří.
Chápete? Nemluvím o tom, že všichni musí chodit do mešity, a to z jednoduchého důvodu, že korán sám sebe charakterizuje jako „arabský zákoník“, což znamená, že pro ty, kteří nepatří k Arabům, je určený pro informaci, k rozmýšlení, ale určitě ne k tomu, aby stavěli mešity, bořili chrámy, zaváděli muslimské rituály nebo něco podobného. V koránu je přímo řečeno: „Nebudiž žádného donucování v náboženství.“ [2:256] To znamená, že princip svobody svědomí je deklarován otevřeně.
V koránu se praví, že lidé nesmí nad sebou mít jiného pána kromě Boha. Takže korán v těchto slovech popírá oprávněnost existence všech vnitřně sociálních individuálních hierarchií.
Korán vybízí, aby v každé společnosti byla komunita vyzývající k dobrému, přikazující vhodné a zakazující zavrženíhodné. [104]
Pokud to porovnáme s dějinami, tak je v koránu popisována předkřesťanská Rus, ve které byla mravně a eticky jednotná společnost, a kde žrečská vnitřně sociální vyšší moc byla přístupná všem. Korán však na rozdíl od bible neobsahuje koncepce globalizace připravené k použití. Obsahuje však vše nezbytné k tomu, aby přemýšlející dobří lidé mohli rozvinout koncepci globalizace, která by byla alternativní k biblické koncepci výkupu světa se všemi jeho obyvateli a majetkem prostřednictvím lichvy. Přičemž pokud se podíváme na vztah koránského učení k nevěřícím, tak je svou podstatou osvícenské. Přiznává lidem právo na ty chyby, které zdědili z kultur svých předků, ale zavazuje je přemýšlet a přijít k pravověrnosti nezávisle na svém původu a ostatně i náboženské příslušnosti.
Všechny námitky k náboženství před vznikem koránu se redukují na to, že rabinát utajil část toho, co bylo předáno Mojžíšovi, že to před lidmi skryl. Je to potvrzeno jak historicky, tak i v textech. Křesťanství je vyčítáno vytvoření dogmatu o Trojici a odchýlení se od Kristova učení. Pokud Kristus kázal, že Království boží na zemi musí být vybudováno úsilím samotných lidí, tak je toto obvinění v koránu také potvrzeno.
Koránická kultura dnes
A dále to vypadá tak, že islám ve své historické podobě nerealizoval ty ideály, které mu byly prostřednictvím Mohameda předány, neboť se stal davo-elitářskou kulturou a diktatura svědomí v něm byla zaměněna diktaturou šaríje a diktaturou rituálu.

Přidat nový příspěvek