Re: Ta otázka ale sedí..

udo | 09.11.2015

re: Členovia prezídia
Ak si dobre pamätám, poukazuje otázka na to,
že kult Stalina netvoril Stalin, ale systematicky práve členovia prezídia, resp. tichí šéfovia ich klubov.
Stalin sa opakovane staval proti kultu,
ako je známe aj z neskorších interview včítane jeho rodiny.

Avšak dav je dav..
..a tak, ako si ako bývalý excelentný seminarista nerobil ilúzie o cirkvi, keď do bojov Veľkej vlastneckej vojny mala po počiatoćných zradách vo vedení armády a neúspechoch, vstúpiť do boja "cárska" generácia odchovaná popmi, nechal vybrať ikony Dmitria Donského, Alexandra Nevského, Bohorodičky, atď..
Ono keď ide už fakt o život..celého národa..môžu byť aj prostriedky, s ktorými úplne vnútorne nesúhlasíte, pre celkovú "vec" čiastoćne dobré..Akurát pozor pritom na negtívnu interpretáciu macciavelizmu..

Známa je aj napr.anekdota rozhovoru Stalina so svojim synom:
Jakov príde zo školy a hovorí:
"Spolužiaci sa ma pýtajú, či som Stalin."
J.V. ukáže na neho:
"Ty nie si Stalin."
J.V. ukáže na seba:
"Ja nie som Stalin"
J.V. ukáže k obrazu na stene:
"To je Stalin"
(..alebo tak nejak to myslím bolo..)

O čo ide, asi i sám chápete..

v skratke:
Skutoční mocipáni za oponou, režiséri
sa vždy snažia dať do popredia nejakú bábku, bábky, aby ostali krytí.

Skutoćná moc nič nenávidí viac, ako publicitu.

Safety first. Bezpećnosť je totiž prvoradá, bo inak moc rýchlo padá. Preto i u nás za cisára Pana azda on vládol chudák starý,
alebo jeho poradcovia a ich kluboví pohlavári?

Už v starých tlupách bol šaman a náčelník,
no spravidla vládol šaman.
(pri zriedkavých výnimkách v dejinách)
Náčelník mal na čas trochu moci až vtedy, keď zlyhali vśetky vyššie prostriedky nepriameho riadenia (tradícii, zvykov, rituálov,..) a komunikácie so susednými kmeňmi a bolo treba ísť s "kožou na trh".
Šaman(i) (neskôr v dobe písma kňazi) zorganizoval(i) "voľby" najšikovnejších"dobrovoľníkov", ktorých prísluśne nejakými rituálmi namotivoval(i).
o.i..

Na drobnejśie rozmenená viaczmyselná otázka na pRezídium teda znie:
"Keď sa až teraz sťažujete, a vtedy ste tiež reálne pri moci boli, čím ste sa vlastne v čase tom vy zaoberali?"

Navyše platí staré známe:
"Osobnosť nepotrebuje kult a kult nepotrebuje osobnosť."

Neviem..stačí tak?
u.

Přidat nový příspěvek