Re: Generál Petrov o SAV

Florián | 29.09.2015

Je zábavné počúvať prednášky pána generála. Je to expert na oblasť štruktúrneho riadenia a na to netreba pri spracovaní od neho pochádzajúcich informácií zabúdať. Tak ako pri iných zdrojoch, tak aj tu sú záležitosti neodškriepiteľné ale aj problematické. Vnímanie máme každý iné. Ak jeden niečo nechápe, to neznamená, že je hlúpy ... (ďalej to už zrejme poznáte).
Napríklad, Petrov oceňuje prácu Levašova v knihe Nehomogénny vesmír... ale, k tamojšiemu vysvetleniu pojmov "noc svaroga" a "deň svaroga" uvádza výstrahu (mína) - ak je práve "noc", tak sa nedá nič robiť (nie sú na to podmienky) - ak je akurát "deň", tak tiež netreba nič robiť (urobí sa samo, sú podmienky). No, úvaha je to zábavná, ale pochádza z jeho hlavy, pretože v spomínanej knihe (ani v tých ostatných) nič také nie je.
Na druhej strane, veľmi správne prezentuje vzniknutý chaos na faktologickej úrovni a aj riešenie tohto problému - prebrať si to samostatne na úrovni metodologickej.
K článku by som poznamenal, že nepoznateľnosť netreba považovať za neprekonateľný problém. Na poznávanie subjekt potrebuje "senzory" (kanály vnímania). Ak nie sú k dispozícii, to ešte neznamená, že zostáva už iba skĺznuť do "viery". Naopak. Viera začína tam kde končia poznatky, pričom táto hranica je "posúvateľná".
K systému "verím - neverím" by som rád poznamenal, že binárny systém rozhodovania nie je správny. Je to dôsledok mentálneho programovania a tohto javu sa treba aktívne zbavovať.
Vo védach tiež nie je nič o bezchybnosti našich predkov. Naopak. Dôsledkom jednej z vážnych chýb má byť príčina, opustenia kontinentu Daaria.
Nakoniec by som chcel oceniť snahu autora článku o poskytnutie cvičného materiálu na diskusiu. Dúfam, že sa so svojim vhľadom pripojí čo najviac diskutujúcich. Koniec-koncov naučenú metodológiu najlepšie vycibríš jej praktickým použitím.

Přidat nový příspěvek