Tento článek, který napsal Hox je HOAX - doplnění1

petr | 17.08.2015

Bible, KŽ, Ž 1, 1 a 4-6

Podíváme se na další nesmyly uvedené v článku „Jak půjčují komerční banky“.

Citace : Banka nemá nic, tedy má 0.
Jak to vypadá v ČR.
Aby jakákoliv banka v ČR obdržela licenci na provozování činnosti dle § 4, čl. 1, Zákona č. 21/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů, musí mít minimální základní kapitál, který je stanoven ve výši 500 000 000 Kč. O udělení licence rozhoduje ČNB.
Podobně zní bankovní zákony ve všech vyspělých zemích.

Citace: "Plusový milion" se převede na účet klienta, který si vzal hypotéku, "mínusový milion" zůstává v tento okamžik bance, která nyní "má" mínus milion.
Kdo zná trochu účetnictví, tak ví, že účet má dvě strany : Má dáti a Dal.
V běžném účetnictví se do kolonky DAL (+) zapisují příjmy (přijaté platby, vložné peníze do poklady atd.). Do kolonky MǍ DÁTI (-) zapisují dlužné položky (úvěry, nezaplacené účty atd.)

U finančních institucí se účtuje obráceně. Když přijdou peníze na účet klienta tak se tyto peníze zaúčtují v hlavní účetní knize banky jako pasivum tzn. do kolonky MǍ DÁTI (-) a naopak pokud banka peníze půjčí tak se to zaúčtuje jako aktivum do kolonky DAL (+). Peníze, které banka půjčí vydělávají, naopak peníze klienta, kterému se musí platit úrok jsou pasivem a dluhem banky vůči klientovi.
Tak že je to úplně obráceně, než uvádí autor článku.

Citace….jak v současném systému fungují komerční banky.........
Ve většině vyspělých ekonomik je zaveden dvojstupňový bankovní systém, pro které je charakteristické oddělení centrálního a obchodního bankovnictví.
U nás centrální banku představuje Česká národní banka, která všechny své činnosti vykonává podle Zákona č. 6/1993 Sb. o ČNB ve znění pozdějších předpisů a na základě jí vydávaných licencí a podle zákona č. 21/1992 Sb. vykonávají svou činnost ostatní banky.
Vydávat (emitovat či elektronicky generovat) peníze může u nás a i ve většině států jen Centrální/cedulová/emisní banka.
Ostatní banky jako komerční, investiční, záruční, spořitelní, hypotéční, univerzální atd. (jedná se o hlavní funkce, ne o název) tuto možnost nemají. Na to dohlíží bankovní dohled ČNB. Pokud by přesto banka poskytovala úvěry a záruky, které by nebyly kryty zdroji banky či zdroji půjčenými-úvěrem, tak dostane mimořádný bonus v podobě zaplacení pokuty v řádu desítek miliónů Kč a v závažnějších případech je odebrána bankovní licence (konec činnosti).

I pro Centrální banku (ČNB) platí, že vydání-emise peněz musí být kryto nějakým aktivem ve stejné výši!!!
Jak může ČNB emitovat peníze.
Uvedu zjednodušený fiktivní příklad. Např. Centrální banka obdrží od MF směnku znějící na 10 Mild. Korun. Pro banku je to aktivum. Tato částka z účtu peněžní zásob je převedena do aktivní podoby a připsány na účet MF, kde jsou dále distribuovány ve formě různých dotací, nákupů zboží a služeb do výrobní sféry, těžebních firem, zemědělství, stavebnictví apod. Tím se do oběhu dostane 10 Mild. korun. V době splatnosti má už MF zapůjčenou částku zpět (ze zaplacených daní a dalších příjmů) a vrátí-převede je Centrální bance. Ta MF vydá původní směnku. Peníze pak jsou vráceny do zásob a účet peněžních zásob je touto částkou kreditován. Zde si můžete vyzkoušet bankovní účtování.

Doplňuji, že komerční banky nejenom nemohou emitovat peníze, ony i pokud nemají potřebnou licenci na tutočinnst, nemohou poskytovat hypotéční úvěry ( vysvětlení v předchozím příspěvku).

Ještě bych doplnil, že na činnost bank ať Centrálních nebo obchodních dohlíží mnoho dozorových orgánů: z EU, Bankovní dohled ČNB, auditní firmy domácí nebo zahraniční, které se podílejí na vypracování závěrečných zpráv o činnosti finanční instituce ( povinné ze zákona), specialisté z akciových fondů, kteří nakupují a prodávají akcie bank, Ratingové agentury, které udělují své hodnocení.
Všichni tito odborníci jsou ale nýmandi proti zdejším expertům, kteří tomu rozumí nejlíp.

Proto vám, kteří jste dočetli až tady doporučuji , nechytejte se hezkých slov, formulací a předkládaných hodnocení rádobyodborníků. Hledejte fakta a ty si ještě ověřte. Jedině studiem z dobrých zdrojů se doberete pravdy a kvalitních informací.
Jak bude této problematice rozumět, tak pak v článku „Jak půjčují komerční banky“ najdete další nesmyly.

Finančním odborníkům se omlouvám za velmi zjednodušené formulace a příklady, které měly posloužit k lepšímu pochopení pro neznalé bankovní/finanční problematiky.

Přidat nový příspěvek