Re: Re: Je dobre

zdeněk | 01.04.2015

Vy,pane Udo, jste oproti mnohým západním vzdělancům o kousek dál, pravděpodobně nejste vázán granten co říkat, a také nepoužíváte urážlivé výrazy jako argument na vyvrácení duchovní nauky Véd-jako mnozí " akademici" a "odborníci"západní provenience. To ale nestačí. K pochopení této nauky je třeba jiné vzdělání než poskytují západní univerzity.

Původní duchovní nauka Véd není v žádném případě panteizmus s antropoformismem a něterých jeho odnoží, ani védický elitarizmus. Slovem veda se myslí veškerá védská literatura:čtyři Védy (Rg,Jadžur,Sáma a Atharva),osumnáct Purán,Upanišády a Vedánta-sútra.Upanišády tvoří filozofickou část a je jich 108.

Čtyři Védy a jejich šest doplňků,Vedánta sútra,knihy o logice,knihy o náboženství a Purány tvoří čtrnáct druhů učebnic určených pro vyšší vzdělání. Kalpa-sútry a Mímánsá-sútry jsou určeny ke studiu obětních metod.Mimo těchto základních autoritativních knih existuje velké nožství navazující duchovní nauky kterou sepsali mocní rišiové.

Jak jsem se zmínil, před více jak 5000 lety, s příchodem úpadkového věku Kali-yugy, byla tato nauka sepsána. Předtím-statisíce let se předávala ústně aniž by došlo ke zkreslení.

Ve stejné době jako autor sepsání védské nauky Šrí Vyásadeva, a dokonce ještě před ním žili jiní velcí mudrci jako Gautama,Kánada,Jaimini,Kapila,Aštavakra,a ti všichni předložili své filozofické směry. Patří k nim i Pataňjali a každý z těchto šesti velkých rišiů zastává odlišný způsob filozofického nazírání,stejně jako moderní filozofové a spekulanti.

Rozdíl mezi šesti filozofickými cestami výše uvedených slavných mudrců a cestou Vyásadeva je následující:
Védské transcendentální poznání sestupuje přímo od Osobnosti Božství. Milostí Krišny byl osvícen Brahmá,první živá bytost ve vesmíru,od Brahmy byl osvícen Nárada a od Nárady Vyása atd. Tomu se říká učednická posloupnost. Poznání,které bylo přijato v řetězci učednické posloupnosti,je dokonalé.Nikdo se nemůže stát dokonalým duchovním mistrem,dokud nepřijme toto dokonalé poznání od učebnické posloupnosti. To je tajemství jak získat transcendentální poznání.

Védy obsahují usměrňující pravidla poznání,které se vztahují na nauky sociální,politické,náboženské,hospodářské,vojenské, lékařské,chemické,fyzikální a metafyzické,jakožto na vše,co je nutné k uchování těla a duše pohromadě. Nejdůležitější ja však jejich nauka o duchovní realizaci.

Nechci vás unavovat, ale, védskou duchovní naukou se naštěstí zabývají uznávané kapacity západní provenience. Pokud máte zájem tak si kupte knihu: THOUGHTS ON SYNTHESIS OF SCIENCE AND RELIGION -Published by The Bhaktivedanta Institute RC/8 ,Raghunathpur Manasi Manjil Building,Fours Floor VIP Road,
Calcutta-700 059 -INDIA

Přidat nový příspěvek