otazka k clanku

janko hrasko | 29.12.2014

niecomu nerozumiem.
1. v citateli je spotreba, v menovateli menova zasoba+-. ked zvysim spotrebu, tak si mozem vytlacit viacej penazi, ktore ekonomika "asi" potrebuje, pretoze sa vyraba viacej. tymto celym sa mi v konecnom dosledku zvysi hdp. potom dalsi rok zlepsim ucinnost nejakych zariadeni, klesne mi na nich spotreba. vyprodukoval som to iste mnozstvo, za menej energie, hdp zostava rovnake. to znamena, ze ak som mal v citateli 100 a v menovateli 100, tak pred rokom som mal hodnotu 1.0. teraz som spotreboval 90 a penazi mam stale 100, tak hodnota invariatnu je 0.9. to ale ja nechcem, pretoze potom povedzme draho nakupujem so zahranicia nejake vstupy. takze co teraz, znizim mnozstvo penazi v obehu a zaroben znizim ceny produktov, ako to bolo popisane? a teda hlavne, znizim mnoztvo penazi v obehu?
2. problem mam aj s tym, co je napisane, ze sa cena za jedlo znizi, no to asi nepojde. hlavne nie za zdrave jedlo. ak by ste chceli vediet, ako sa dostat k zdravemu jedlu, tak by ste vedeli, ze zoptimalizovat sa v tejto oblasti co to da, nieco vylepsit, to ano, ale zvysok musi aj tak zariadit clovek. teraz nehovorim o tom, ze sa musime vratit k motykam, ale jednoducho, ak chcete mat iba zradlo vyprodukovane strojmi, ktore budu stale ucinnejsie a mat mensiu spotrebu, tak sa bohuzial mylite, takto sa k zdravemu jedlu nedostanete. takze aj znizovat ho na 0, je nonsens, pretoze robota je to v pripade naozaj kvalitneho jedla velmi tazka..

Přidat nový příspěvek