Re: Re: Maličkostmi k morálnímu rozvoji

Pe-tri | 24.09.2014

No je otázkou, jestli lze tuto možnost - dovolit si luxus vytvářet pouhé zdání morálky - zobecnit na širší západní populaci, či je to jen individuální projev osvícenějších bytostí.
Osobně mám tu zkušenost, že na západě je mezi běžnými lidmi jakoby méně nespokojenosti než v našich končinách. Jsou jaksi vyrovnanější v tom, jak berou život kolem sebe, nějak se sami zařadí na level na kterém se cítí doma, na který mají, zabydlí se na něm a nechávají ostatní žít v podobném duchu - najdi si své místo a životní režim (level), sklidni se a buď v poho. A tím jaksi dochází k přirozenějšímu rozvrstvení lidí podle charakterů, takže pak je i té mezilidské závisti méně a více sousedových kraviček přežívá. Ano, jedni pracují daleko méně než u nás, ale jiní si zase s námi mnoho nezadají. Jinak řečeno, vypadá to tak, že mají propracovanější systém vícero matric pro zařazování lidí do nich, což navenek působí jako zdání většího řádu, potažmo morálky. Klícek je vícero, od lidových volkswagenů, přes vyleštěnější audi až po ty zlaté meďáry, podobně jako je vícero úrovní, na kterých se lidská psychika do involučních matric zanořuje.
P.
ps. Ale necítím se býti povolaným znalcem životních způsobů nikoho, jen jsem se zamyslil na vznesenou otázkou. Třeba se někdo erudovanější přidá.

Přidat nový příspěvek