Re: Re: Srozumi

udo | 18.09.2014

Jeden čas, viac rokov dozadu, sme sa zhodou okolností viacerí zaujímali i pomerne intenzívne o tzv. "konštelácie" a tzv. "systemickú psychológiu". Z nášho pohľadu jedna z moźných aplikácii supersystémového modelovania a frekvenčnej analýzy..
Žiadne "vudu lásky", ako to poniektorí prezentujú.

Neviem, či som vtedy čítal od Hellingera úplne všetko, no bol som sa i osobne pozrieť na víkende konštelačných cvičení jeho "učeníkov" a ani náznaku nejakého BOZP som na nenašiel.

O ničom takom nechceli ani diskutovať, princípoch, nejakom modeli, pozorovaní, teórii prepojenej s praxou, proste o vedeckom prístupe tam moc "stôp" nebolo.

Takmer čisto "fenomenologický" prístup. Pokus-omyl, skôr systematické zamieňanie emócii za intuíciu.
Veľmi nebezpečné.
Niektoré používané technológie síce zaujímavé a pomerne silné, no opakujem: žiadna teoretická príprava. Naozaj skôr hranie sa na šamanizmus, dokonca aj pri používaní uvedených technológii niektorými psychológmi a psychiatrami, čo sa s tým "zahrávali".

Hrubá nezodpovednosť, neprofesionalita voći účastníkom s ľahšími, i veľmi ťažkými následkami pre "veriacich". Reakcia moderátorky(nebudem menovať) na opakované upozornenia na moźné, sa risujúce riziká, bola: "Buď veríš, alebo neruś a odíď!!"
Čo si o tom myslieť??

Je možné, že to Hellinger myslel i dobre, no pod vplyvom akých agregátnych kultových modulov bol ako "kresťan", v Afrike a inde na cestách? ..to by bola ďalśia, veľmi závažná bezpečnostná otázka..

No možno som ja osobne opakovane narazil len na vyslovene skôr hrubo nezodpovedných samozvaných "terapeutov" a sú i zodpovednejśí, používajúci uvedený súbor vzájomne previazaných technológii systematicky v jeho exitujúcom kontexte a zodpovedne. Vieme predsa, že vśetko, čo celý svoj život zažívame, sú samozrejme v istom hlbšom zmysle vždy konštelácie.

Toto však vyzeralo opakovane a vo viacerých prípadoch, aj po dlhých, i odborných diskusiách s frekventantmi, študentami i kolegami, ako prosto z objektívne reálneho kontextu, za nejakými účelmi vytrhnuté technológie myslenia a povážlivé zneužívanie pojmu "láska". Opakujem, že i keď moźno u mnohých s dobrým úmyslom. No vieme, kam vedú dobré úmysly bez dostatoćného(pre definované ciele) chápania objektívnej reality..

V inFormačnej dobe ľudia skúšajú zatiaľ nepoznané, čo je síce dobre, no zároveň sú zneužívaní kadekým a kadečím..
Časom budú objektívne gramotnejší a už dnes viac nepotrebujú učiteľov(guru?!), ale skôr radcov. Po faktickom páde informačnej pyramídy davo-"elitárnej" spoločnosti niet viac absolútnych autoritiek.

Každý sa môźeme mýliť a bežné, sedliacky zdravé kritéria hodnotenia úspešnosti metodológie priblíženia sa objektívnej realite a tým riešeniu definovaného problému-výzvy-príležitosti, poznáme.

Skôr by som teda v tejto oblasti vyzýval k opatrnosti.
Nie vsak k neopodstatnému, paralyzujúcemu strachu..že by nevznikli nedorozumenia.

Drž sa Rony!

Přidat nový příspěvek