Re: postreh

Lin | 10.09.2014

Díky, žes to takhle napsala. :)
Mám podobnou zkušenost. V tomto případě je odměňovaná snaha a trpělivost. U některých materiálů jsem vůbec nerozuměla, co čtu. Takže jsem odložila - a vrátila se po čase. A ejhle - už jsem rozuměla aspoň části. :)
Hodně dávno jsem slyšela takový příklad o získávání informací, tvoření obrazu o nějaké události. Nepamatuju ho přesně, popíšu svůj příklad. Jde právě o široké chápání souvislostí a dějů, které se vzájemně prolínají. Jde o cosi jako "odkrývání vrstev".
Fero upadne a zlomí si ruku. Někteří se spokojí pouze s touto informací - Fero prostě upadl, náhoda. Tím to pro ně končí, jejich obraz o události je náhodně padající Fero.
Někdo chce vědět víc - proč upadl? Zakopl o překážku, je nešika, byl zamyšlený, koukal jinam? A zjistí informaci, že Fero upadl, protože v tu chvíli nevnímal svět okolo a myslel na cosi jiného. A tato informace opět nějakou část "pátračů" uspokojí - a dál se neptají. Jejich obrazem události je zamyšlený, nesoustředěný Fero, který si tím přivodil pád.
Jenže - některým ani toto nestačí. Proč Fero nevnímal a proč myslel na cosi jiného? Na co myslel? A zjistí, že Fero myslel na svou nemocnou manželku, jejíž stav se den ode dne zhoršuje. Obrazem lidí, kteří se spokojí s touto informací, je ustaraný, nešťastný Fero, který v době pádu myslel na nemocnou ženu.
Ale některým pozorovatelům nestačí ani toto. A pátrají dál. Čím žena onemocněla? Stará se o ni Fero sám nebo mu pomáhají příbuzní? Má Fero vůbec nějaké příbuzné? Jak to Fero stíhá a s jakými dalšími problémy se potýká? Jak je na tom finančně? A jaký má Fero vztah ke své ženě? Má ji vůbec rád, chce se o ni starat - nebo zrovna přemýšlel, kam ji "odložit"?
... atd., atd., můžeme pokračovat dalšími otázkami.
Čím více otázek a nalezených odpovědí, tím přesnější obrázek o situaci "Fero upadl" získáváme.
A takhle je to s vytvářením co nejkvalitnějšího "obrazu" o všech událostech. A, samozřejmě, že obraz o situaci se zlepšuje s každým dalším "pátracím kolem" otázek a odpovědí.

Přidat nový příspěvek