Re: Vyšetrovanie Rakovského

Lin | 16.08.2014

Ahoj Udo,
možná znám odpověď jen na jednu tvou otázku. :)

1. Jaký že to rubikon křesťanství překročil Napoleon? Myslím si, že rubikon tkví ve znárodnění církevního majetku - a podřízení církve moci státu. Navíc - co si snad pamatuju - církev musela i přísahat věrnost státu. A to bylo asi to nejhorší, co Napoleon udělal, protože církev si žije svým vlastním životem a "pastevci ovcí" na nějaké zájmy státu (tedy lidí v něm) vůbec nekoukají.

Jinak - Napoleon (už jako císař) jako první zaměřil pozornost na reformu vzdělávacího systému. Omezil také rozhodovací moc parlamentů a zefektivnil státní správu. Připadá mi, že Stalin udělal podobné kroky - tedy až na ten požadavek přísahy věrnosti od církve.

K dalším otázkám nemám odpověď, protože si nejsem jistá správností odpovědi na tu první - a nemám dostatek vědomostí o ruských reáliích té doby (nebavilo mě to, nezajímala jsem se).
Jen matně mám v hlavě, že v Rusku té doby byla s církví potíž. Rozštěpila se a vzniklo jakési "ruské exilové křídlo" - se sídlem v USA.

Jen ještě k celému článku - těžko ho "skousávám"...
Citují se tam "apoštolové" - a hlavně Pavel, řeč jde o "komuně" v tom smyslu, že všem patří vše (a nikomu nic). S tím vnitřně nesouhlasím... Komunitní způsob života co do pomoci nejslabším (nebo momentálně nejslabším) členům - to ano. Ale "všechno prodejte, výtěžek složte k nohám apoštolů" - to je "nad mé síly"... Bylo to v minulosti několikrát zkoušené - a vždycky to dopadlo špatně. Tenhle "kibucový způsob" je asi jen pro některé. Já v něm postrádám míru svobody.
V SSSR kdysi dělali pokus "s komunismem". V jedné vesnici dávali zadarmo chleba všem občanům. Dopadlo to tak, že první ve frontě vláčeli domů káry s chlebem a krmili s ním dobytek - a na opozdilce nezbylo vůbec nic.
V článku se také mluví o evangelistech, jakoby oni byli učedníky JK a vyprávěli ze své vlastní zkušenosti. Však snad jen jeden z evangelistů byl opravdu současníkem JK - ostatní byli učedníci učedníků, tedy měli všechno zprostředkovaně. S Šavlem to bylo nejinak...
Nevím, jestli dobře chápu, co bylo napsané. Prostě s tímto textem jsem se neztotožnila.

Přidat nový příspěvek