K Planetě opic - Úsvit

Lin | 24.07.2014

Zajímavé, že premiéra u nás byla 17.07.2014. Aspoň tak se to říká v traileru:

http://www.youtube.com/watch?v=uaZtAUTxSns

Tento trailer jsem vybrala proto, že v něm je stěženní hláška "bílého muže" - černocha. Ten říká, proč jsou "oni" silnější, než lidé.
Četla jsem k tomuto filmu rozbor (ale už nevím kde a nechce se mi to hledat). Film v lidech zobrazuje současnou technokratickou západní (atlantskou civilizaci). V "divokých opicích" pak civilizaci ruskou... Hrozné na tom je, že se západ skutečně dnes dívá na ruskou civilizaci jako na "barbary s kopím", nepochopitelná "zvířata", kterých není dobré želet a jejichž svět i hodnoty vůbec nechápe.
Film jsem neviděla, proto se budu držet toho, co jsem si v rozboru přečetla.
Po zhoubné nákaze je lidstvo eliminované do malinkých společenství, žijících roztroušeně po světě. Tato společenství "žijí ze zásob" - tj. podnikají výpravy do okolí a berou vše, co kde zbylo (potraviny, benzín, oblečení, techniku) - přesně tak, jak jsou nastavené jejich civilizační hodnoty. Ani se nepokoušejí se postarat o sebe jinak, cosi si vybudovat, přestavět, přemontovat. Nesnaží se ani spojit s ostatními "svého druhu", kteří přežili. Naopak je pokládají za hrozbu pro své vlastní přežití (tj. "budou ujídat naše zásoby").
Autor rozboru říká, že v ruském světě by se v takovéto situaci jako první zajistila půda pro pěstování "jídla", přizpůsobily se příbytky, vyrobily (přemontovaly) nástroje, z motorů aut se vyrobily agregáty atd. - prostě všechno tak, aby lidé vyžili ze zdrojů, které mají k dispozici. A zcela určitě by se snažili nějak spojit s ostatními, vytvořit větší a tím silnější společenství.
Ne tak "lidé" ve filmu. Ti podnikají výpravy a berou tam, kde někdo má to, co oni potřebují. Při jedné takové výpravě objevili společenství "ne-lidí", s kopími a velmi "primitivním" způsobem života - tj. opice jsou soběstačné, brát jiným nepotřebují. A "lidem" se zachce jejich zásob, na které - podle nich - mají jako "vyšší druh" právo.
Zde také vidíme "názor" současného atlantského světa - tj. "Rusko si sedí na zásobách a není myslitelné, aby tyto zásoby nemohl ostatní (tj. atlantský) svět užívat. My na ně máme právo."
(viz např. dřívější vyjádření krvavé Madleny nebo Hitlery).
Opičák Koba je ve filmu vůdcem společenství a Caesar je "osvícený učitel", který doufá v to, že "ne-lidé" i "lidé" mohou spolu žít v míru - a vybudovat na troskách zdecimované civilizace něco nového - ku prospěchu obou.

Přidat nový příspěvek