názov tejto prílohy

Vasiľ | 19.06.2014

Spomenul som si na časy spred niekoľkých mesiacov, keď som inicioval debaty o tom, prečo HNR nazývate Bohom. Mám pocit, že som pochopil, prečo si tvorcovia KOB zvolili práve toto slovo.

Teraz ma však ešte stále trochu irituje názov tejto prílohy - konkrétne slovo "všemohúci".
Toto slovo vo mne evokuje - môcť všetko - mať všetko dovolené. Niečo môcť sa mi zase spája s túžbou - vôľou, pretože bez túžob a vôle nemá zmysel hovoriť o tom, či sa niečo môže alebo nemôže.
Lenže hovoriť o túžbach a vôli v súvislosti s HNR nemá žiaden zmysel. Boh/HNR nie je bytosť a nemá slobodnú vôľu, nepodlieha rozmarom a želaniam.

Boh nie je všemohúci - jedine v tom zmysle, že všetko sa ním riadi - ale žiadna slobodná vôľa u Boha nie je a ani byť nemôže, pretože slobodná voľa to nie je nič iné ako možnosť výberu toho, do akej miery v súlade s HNR chceme spúšťať a riadiť procesy. Boh si nemôže vyberať, či bude uskutočňovať procesy (a vytvárať systémy potrebné na chod týchto procesov) v súlade so sebou alebo proti sebe samému - to je nezmysel.

Takže keď som (možno) "dokázal" :-), že u Boha vôle niet, tak by sa všemohúcnosť v nadpise prílohy mala chápať v tom zmysle, že "všetko sa Ním riadi" a nie v tom zmysle, že "môže všetko, čo si len zmyslí."

Pretože pri druhej možnosti, ktorá je, zdá sa mi, v našej kultúre spojená so slovom všemohúcnosť, môžu vyvstávať nezmyselné otázky o tom, či môže Boh stvoriť taký ťažký kameň, že ho potom nezdvihne, alebo "keďže je Boh všemohúci, mohol sa stať človekom, vykúpiť nás z hriechov... to človek nepochopí, pretože je to "Božie tajomstvo"- nerozmýšľaj, ver!". No a podobné nesmierne nezmyselné absurdnosti.

Ak nechcete, tak na tento môj príspevok nereagujte - pochopím.

Přidat nový příspěvek