Re: Všimli ste si

stretnutie | 16.06.2014

V tom prípade by ale naša oblasť ,v podstate už Uhorsko a České kráľovstvo ďaleko zaostávali za Západom. No Horné Uhorsko je doslova posiate hradmi, a to je napr. Spišský jeden z najväčších v Európe.O tom je dostatok prác,aj populárnych ,aj vedeckých. Možno mestá boli zaostalejšie,ide mi ale o iné teraz. Iste poznáš práce manželov Dvořákových.Venujú sa aj popisom medziľudských vzťahov,a práve tam sa môžeme dozvedieť o odvrátenej,neznámej strane : pán a jeho poddaný,familiár. Ešte aj v tomto ohľade je ten vzťah podstatne ľudskejší,ako dnes. Hej,ide o tých otrokov za pásmi výrobných liniek. Dokonca je zaznamenaný prípad dvoch poddaných,ktorí vyzbierali výkupné(inak neuveriteľná suma )za svojho pána a dokázali toto výkupné preniesť až do Carihradu. Píše o tom Vladimír Ferko,v Láske na Slovensku. A tých príkladov je nepomerne viac,predstava o krutom svete stredoveku ,myslím,je skreslená. Ale tým nechcem povedať,že k nemu mám nekritický obdiv,to nie......len by som chcela poznať objektívnu pravdu.

Přidat nový příspěvek