Re: Re: K robotě

Lin | 12.06.2014

Rozmýšleli jsem nad stejným. A jestliže si myslíš, že ve středověku bylo líp (tedy - hlavně co se týká otrocké práce), pak jsme za blázny obě. :-)
Nemusíme se vrátit "nazpět časem", to ani nejde. Co ale musíme docílit - to je zbavení se lichvy.
Níže v diskusi dal moc pěknou odpověď Lux.
Víš, stačí se zamyslet nad tím, proč, když si od banky půjčíš třeba 50 tis. Kč, chtějí zpět skoro dvojnásobek? Proč? A proč tě ještě (finančně) pokutují, když jim chceš vrátit peníze dřív? Neměli by být naopak rádi?
Jak už jsem psala, financím a jejich tokům moc nerozumím. Ale co jsem pochopila, tak peníze nesmějí "ležet". A banka zdůvodňuje své vysoké úročení laikům tím, že jako "mohla financovat, ale peníze půjčila tobě, takže žádá jakoby ušlou investici". Jenže tys ty půjčené peníze nestrčila pod polštář, ale investovala (pustila do oběhu), takže vlastně nikde "ladem" neležely. Tak proč tak vysoký úrok? A to nechci mluvit o tom, že ty půjčené peníze ani nejsou banky, ale jejích klientů.
A co ještě k otročení... Proč jsem nabyla dojmu, že nyní je to horší, než v otrokářské době?
No... kdysi byli otroci vlastně zbožím a majetkem určité ceny. Už od starého Říma měli otroci od svého pána střechu nad hlavou, jídlo a oblečení (=prostředky nutné k životu). Nedostávali sice žádnou mzdu, ale když to převedeš na dnešek, tak mnohá mzda ani na tyhle prostředky, nutné k životu, nestačí.
A může tu někdo namítnout, že tehdy byl pán také pánem nad životem či smrtí otroka a to dnešní "zaměstnavatel" není. Pravda... jenže podmínky v mnoha "zaměstnáních" jsou tak stresující až nelidské (viz tvůj příklad "fabriček"), že to vždy odnese zdravotní stav a život se tím zkrátí. Také spousta lidí je po "výkopu" z práce v neřešitelné životní situaci a není málo těch, kdo pak sklouznou do kolotoče půjček a úroků, nemožnosti splácet... až se některé životy končí katastrofou...

Přidat nový příspěvek