Re: Re: Re: Re: Ukrajina tak či onak rozpadne.

Vasiľ | 23.05.2014

Žiaden problém s Maďarskom nebude:
Snahy o zmenu hraníc Maďarska sú jalové. Maďarsko by si nimi výrazne znepriatelilo všetkých susedov, čo by ho ako krajinu nesmierne poškodilo - prakticky izolovalo.
Maďarsko sa môže nanajvýš usilovať o podporu svojich menšín - na to má plné právo - a opäť je v jeho najlepšom záujme aby túto podporu menšín činilo v spolupráci resp. aspoň so súhlasom okolitých krajín. Inak to Maďarsko opäť poškodí.
Maďarsko - Slovenské vzťahy je nanajvýš potrebné vnímať ako spoluprácu a nie ako boj - kto je väčší - ako naznačuješ. Taký prístup by nič dobré nepriniesol. Svet už taký nebude - globalizuje sa a najmä susedia sú odkázaní na spoluprácu.

Suverenita malých štátov, ako tie naše, tkvie vo vzájomne výhodnej spolupráci s každým, s kým sa len dá. Ak budú naše krajiny voči sebe nepriateľské, tak jedna sa skôr či neskôr pridá k jednému bloku a druhá zase k druhému a potom by bolo po suverenite a vlastných záujmoch.

Na Slovensku je Maďarov len 8% a stanoviť geografickú hranicu územia, na ktorom by tvorili drvivú väčšinu je veľmi ťažké - istý je len žitný ostrov. Ďalšia vec je kultúra - celé generácie, ktoré žili v Československu. Aj moji starí rodičia, keď si chceli zarobiť na dom, dva roky pracovali v Čechách, otec slúžil na vojne na Šumave a mladí sa teraz za prácou tlačia do Bratislavy. Ani nie sto rokov a ja - potomok ľudí, ktorí boli kultúrne 100% Maďari - som už vlastne Slovák. Na Slovenských Maďarov sa tí Maďarskí Maďari pozerajú tak trochu cez prsty - ako na "divných" Maďarov často s divným nárečím.

Podkarpatsko si už tiež zrejme podobným spôsobom zvyklo byť súčasťou Ukrajiny alebo SSSR. K Maďarsku alebo Slovensku by ich dostala asi iba vidina "žiarivej" Európy a keby sa to stalo, spôsobilo by to nemalé problémy nám aj im.

Maďarsko si Podkarpatsko nezoberie a nespraví to ani Slovensko. To by Rusko muselo už naozaj zastaviť plyn, pretože s pripojením Podkarpatska k Maďarsku alebo Slovensku by istotne súviselo pripojenie ďalších častí Ukrajiny k Poľsku a Rumunsku = ďalšie územia pre NATO - také niečo je pre Rusko neprípustné.

Přidat nový příspěvek