Nie som zástancom energoinvariantu.

Oracle 911 | 23.04.2014

Má v sebe priveľa zádrheľov:
Prvá a najdôležitejšia, predpokladá nepretržitú dodávku energonosičov, situácia na Ukrajine (varovanie ruskej strany ohľadom dodávok do EU cez Ukrajinu, alebo posledné kroky Ruska) poukazuje, že s tým nemôžeme rátať, toto je politický dôvod, technicky Jaroš ten Maidanista pohrozil, že vyhodí potrubia do luftu. Takže môže sa stať, že politická situácia sa povolí, ale po takomto čine ako dlho potrvá, kým sa obnoví infraštruktúra?
Podotýkam súčasné Ruské tajné služby sú možno najlepšie, ale poškodeniu infraštruktúry nedokážu zabrániť aj keby nešlo o teroristický útok.
Druhá, príliš sa spolieha na centralizovaný systémy. Mám teraz na mysli centralizované systémy dodávok a spoliehanie sa na centrálny manažment (aj) v prípade decentralizovaných energetických systémov.
Tretia vec, čo ak sa presadí systém na výrobu nekonečného množstva energie, energoinvariant a celý systém okolo neho sa stane zbytočnou.

Na druhú stranu 3 veci nemôžem odškriepiť:
-ekonomika je závislá od prúdenia energie;
-niektoré pravidlá sa musia určiť a vymáhať centrálne;
-súčasný stav vyhovuje len úzkej skupine "ľudí".

Takže energia áno, ale uskladnená teda využitá a preto podporujem komoditné meny a v tomto ohľade komoditné meny non plus ultra sú vzácne kovy vo forme odliatkov/mincí, pretože na ich výrobu bolo potrebné použiť veľké množstvo energie a sú ľahko prenášateľné a skladovateľné, v menšej miere to platí o ostatných kovoch. (Ostatné komodity ako poľnohospodárske produkty alebo ostatné mäkké komodity už nemajú takú výhodu.)

Lenže dá sa to povedať o elektrine, plyne a rope povedať, že sú ľahko uskladniteľné alebo ľahko skladovateľné?
Zďaleka nie všetky 3 potrebujú relatívne drahú a nákladnú infraštruktúru, pričom skladovanie každého z nich je problematické a keď k tomu prirátame premenu chemickej energie na elektrickú, tak máme obrovské straty.

Prosím Vás ale nechoďte na mňa že manažérske techniky tak, či onak alebo štatistika tak, či onak. Energoinvarianta veci len komplikuje.

Schodná cesta podľa mňa je:
-komoditné meny, najlepšie drahé kovy;
-100% krytie;
-clearing house, podľa potrieb.

Přidat nový příspěvek