Re: Re: literatura. knizky, pribehy...

Румата Эсторский | 22.03.2014

Pravdepodobnejsie je ze sa autor s KSB stretol. Niektore slovne spojenia ktore pouzil dosvedcuju tuto moznost. Otazka skor je ci autor jej napisanim nesposobil viac skody ako uzitku.

Je tam totiz isty nadych transhumanizmu nestastnej to tendencie v scifi ktora tak trochu podprahovo balamuti. Napriklad moj kamarat mi nedavno povedal nieco ako:
"skoda ze existuju zbytocne moralne zabrany voci genetickemu inzinierstvu chcel by som lepsie vidiet pocut, by silnejsi atd..."

Tak som mu vysvetlil ze to nie je o moralke ale o pragmatizme lebo organizmy a ekosystem ktory tvoria je extremne komplikovanym systemom ktory nedokazeme namodelovat tak presne aby sme vedeli predpovedat nasledky co i len najmensich zasahov. Takto som ho presvedcil. Reci o moralke by asi nezabrali.

Ale ved aj moralka musi byt pragmaticka. Moralka vlastne nie je nic ine ako podvedomy nastroj uplatnovania pragmatickosti pricom pod pragmatickostou mam na mysli naozajstnu pragmatickost pri ktorej sa zvazuju dlhodobejsie tendencie, nasledky atd. a nie iba iluziu pragmatickosti v zmysle "ucel svati prostriedky" pri ktorej uplatnovani sa zvycajne neberie ohlad na dlhodobejsie nasledky a uprednostnuju sa kratkodobejsie lacne a rychle vyhry ktore ale nakoniec vedu z dlhodobeho hladiska ku prehre.

to uz som trochu odbocil...

Přidat nový příspěvek