a zas ten alkohol

popolvár | 18.03.2014

v prvom rade KOB/DVTR nikomu nič neprikazuje, ale len ozrejmuje a odporúča. Aj ohľadom alkoholu. Je na každom z nás, ako s danou informáciou naložíme. Buď ju prijmeme a budeme sa ňou riadiť, prípadne potvrdzovať sebapozorovaním pri jej aplikácii jej opodstatnenosť, alebo ju odignorujeme a budeme hľadať dôvody na ospravedlnenie tejto ignorácie. Nič viac a nič menej.
U alkoholu je to to isté. Viac menej prevažná časť z nás je na alkohole buď vedome, či nevedome závislá. Niekedy ani nie priamo na alkohole, cez chuťové pôžitky pri pití alkoholu /lahodné vína, pohár dobrého oroseného s bielou čiapočkou od smädu počas letných horúčav, v zime grog, či varené víno na zahriatie, dobrý likér na trávenie .../. Často je tá závislosť nepriama, napr. na tradíciach, na ktoré sa vekmi alkohol "prilepil". Aj keď nám nechutí, tak si dáme, lebo sa to patrí a je neslušné odmietnuť atď.
Od krstenia až po kar, celý život nás alkohol sprevádza. Tak sme naučení a je niekedy veľmi ťažké tieto zaužívané zvyklosti prelomiť a odolať vplyvu večne ponukujúceho okolia: "Šak si daj. Len jeden. Na zdravie. Mám narodeniny - azda ma neodmietneš. Hádam ma nechceš uraziť. Aj do druhej nohy, aby si nekríval." A pod.
Vždy ide o určitý stupeň a formu závislosti. Na chuti, na rituáloch, na spoločných posedeniach, alebo aj priamo na alkohole.
Všelijaké aj klinické štúdie poukazujúce na nejaký priaznivý aspekt pitia alkoholu na ľudské zdravie sa týkajú len fyzického tela, niektorých fyziologických procesov, ale nikdy nie duševnej činnosti spätej s fungovaním mozgu. A aj tie priaznivé účinky na fyziológiu nie sú primárne späté s alkoholom, t.j. etanolom, ale s prírodnými látkami obsiahnutými v prvotných surovinách, z ktorých sa ten kvalitnejší alkoholický nápoj vyrobil. V každej štúdii sa odvolávajú na účinok tej ktorej látky, ale ak si to všimnete podrobnejšie, tak je to vždy prírodná látka obsiahnutá v prírodných surovinách a nikdy nie nejaká novovzniknutá vplyvom procesu výroby alkoholu.
Takže ak budeme k sebe úprimní, tak si musíme priznať, že akonáhle hľadáme akýkoľvek argument na zdôvodnenie opodstatnenosti, či zľahčenie dôsledkov pitia alkoholu, tak vždy len hľadáme ospravedlnenie našej závislosti, ktorú si nechceme priznať.

Přidat nový příspěvek