Jozef Raz : Fico

urban | 01.03.2014

Nie som fanusik R. Fica, v bruseli cely Smer hlasoval za prava homosex., v parlamente ZA vakciny,... Ale ostatni kandidati su horsi. Fico suhlasil s ruskou ponukou sirokorozchodnej trate /predchadajuca vlada nesuhlasila a Rusko muselo cakat 4 roky na Fica/, Fico ma hlavu ako pocitac, neviem si predstavit, ze ti 70 rocni kandidati alebo Mezenska, Prochazka by mali jednat a bojovat s Predstavenstvom kosickych zeleziarni, a ine pravnicke spory.To sa neda obkecat, nato ego nestaci.Aj ked, v minulosti stacil Kovac, Schuster.. stacilo. J. Raz sa rozhodol podporit Fica - a tiez nikdy nebol jeho fanusik, ani nie je. Ale v danej situacii je to najlepsie riesenie. -uryvok z casopisu Extraplus.sk: J. Raz o slov. ministrovi kultury
:" Prečo sa podľa teba naše rádiá tak striktne bránia zavedeniu kvót hranosti domácej hudby?
Ide o prachy. Silné a bohaté spoločnosti urobia playlisty piesní, ktoré sa majú hrať, a na týchto interpretoch zarábajú. Nezaujímajú ich nejakí Slováci... Preto tvrdia, že slovenskú muziku nechce nikto počúvať. Horšie je, že náš národ si to ani neuvedomuje. Keďže stále dookola počúva sto najväčších svetových hitov, je spokojný. Už ani veľmi nepozná slovenskú hudbu, lebo ju vlastne ani nemá kde spoznať. Slováci tak strácajú vlastnú identitu, a nielen v muzike. Globalizácia postupuje rýchlym tempom, naučili nás jesť hamburgery, piť Coca-Colu a sme spokojní. Ja s tým nesúhlasím a nikdy súhlasiť nebudem.

Čo hovoríš na argument šéfky rádia Expres a Asociácie nezávislých rozhlasových a televíznych staníc Slovenska, že iniciatíve ide iba o vlastné tantiémy z vysielanej hudby?
To je totálna hlúposť. My si práveže uvedomujeme, že nemáme čo získať. Aj keby sme tento boj vyhrali, nás už nikdy hrať nebudú, pretože my budeme pre nich tí vinní, ktorí to vybojovali. Naším cieľom je pre mladú a kvalitnú slovenskú muziku, ktorá sa tu stále rodí, zabezpečiť, aby mohla existovať. Ľahko sa totiž môže stať, že o dvadsať rokov tu nikto nijakú muziku tvoriť nebude, lebo to nebude mať zmysel.

S iniciatívou ste toho skúsili veľa. Máte za sebou rokovania s ministrom kultúry, chceli ste zmeniť zákon, no narazili ste na lobing súkromných rádií. Aké sú vaše najbližšie plány?
Dôležité je presvedčiť firmy, ktoré sú zadávateľmi reklamy, aby ubezpečili rádiá, že nie sú proti hraniu slovenskej muziky. Skúsiť by sme však chceli všetko, čo sa dá, naďalej sa stretávame, plánujeme. Obrovským problémom pre nás je minister kultúry. Poradil nám, aby sme si zistili, či slovenský národ vôbec chce počúvať slovenskú hudbu. Na to som mu povedal, že skôr by sme mali zistiť, či národ chce takéhoto ministra kultúry...
/M. Madaric/ ospravednujem sa za dlhe -link nefungoval

Přidat nový příspěvek