Re: Re: Re: Re: pozitivní myšlení namísto obav

benislav | 26.02.2014

Souhlasím s tím, že situace je vážná, Janukovyč selhal, na druhou stranu jak jsem uvedl výše, ještě se podle mého dočkáme spousty odhalení a důkazů, kdo tahal za nitky (my nejsme až tak důležití, jako spíše Ukrajinci), a věřím, že nějaký nový subjekt dokáže umírněné Ukrajince přitáhnout. Současně by mi sedělo na velice chytrou politiku Putina posledních měsíců, že by Rusko bylo v "nespojitelném" pozadí tohoto subjektu. Tento subjekt může být kompromisní, tj. nikoliv založený na extrémním vymezení vůči jedné ze stran (EU/SSA vs. Rusko), což si stále myslím, že je postoj většiny obyvatel - šlo o to odstranit Janukovyče.

Nějak mi silové řešení, respektive čistě jen zpochybnění porušení mezinárodního práva nesedí na promyšlené pozice Ruska z poslední doby (výhradně napadání by bylo vnímáno jen jako kopající kobyla na druhé straně, opět snadno mediálně zneužitelné, očekávám kombinaci více metod)

Pokud se pokusím podívat na současnou polarizovanou situaci očima ukrajinského voliče (jichž jsem se ptal), opravdu tam vidím velké vakuum - jeden extrém, druhý extrém, ale cosi mezi, co se nebude vymezovat, tam citelně chybí, a věřím, že tento prázdný prostor právě vyplní nějaký kompromisní subjekt s cílem znovusjednotit rozdělený lid (obrovský potenciál), vystupující navenek s umírněným postojem jak vůči EU, tak Rusku.

Přece jenom nesmíme zapomínat, že vznikl Majdan,z nějž západní média vyrábějí Euromajdan a Ukrajinci o tom vědí a např. mí známí se cítí uraženi, neboť nešlo o EU, ale o odstranění vládnoucích klanů.

Čím více poklonkářské to ze strany těch radikálů bude vůči západu, čím více budou diskriminovat vše, co je na Ukrajině ruské, tím více se voliči "šprajcnou" a uvidí, že jsou skutečně jen loutkami, zacházejícími za rozumnou mez. Nezapomínejme, že politika se v ulicích dělá jen zčásti, většinový volič vyčkává a nechce jít do extrémů, ergo proti kultuře tak blízké, jako pro nás je Slovensko.

Čerstvé silové prohlášení proti separatistickým tendencím (nejdříve skoro zakážou vše ruské, pak si hrají na to, že 60 % obyvatel východní části na to nesmí říci ani ň) také pracuje v očích veřejnosti proti nim samým - jako bychom zde zakázali Slovákům hovořit slovensky, to by přišlo absurdní i těm z nás, kdo je nemají v lásce.

Putinovi (musím se stále nutit do kritického myšlení, protože jinak bych byl jeho zaslepený fanoušek po posledním čtvrt roce) rovněž držím palce a věřím, že nyní, když má čas se naplno koncentrovat na tuto partii, opět přijde s pro něj typickým tahem - inteligentním, nesilovým, leč nezpochybnitelným a takovým, který pronikne i do západních médií, jak se mu to podařilo již několikrát..

IMHO ostatní události (Obamova výhružka ztažení z Afghánistánu - klidně je nechají jít, jen to Obama musí takto prodat, aby neztratil tvář; rýsující se írácký kontrakt na dodávku zbraní z Íránu ...) potvrzují ústup hegemonie SSA. Opravdu si přeji, ať to Ukrajina ustojí a potvrdí se tento trend právě vyřešením situace bez silového dělení státu.

Přidat nový příspěvek