bitcoin

Hox | 01.01.2014

ad bitcoin, ten je vhodný tak na nákup drog na černém trhu a možná kvůli anonymitě, jinak je to tunelový scénář a slepá ulička. Jednak šílené výkyvy v kurzu - až 50% za 2-3 hodiny a lehká manipulace kurzu, jedna naprostá nesmyslnost toho, že bitcoinů je konečný počet.

1)
Ad volatitlita: kdyby teď Čína prohlásila, že bude akceptovat bitcoin, kurz poskočí během pár minut o tisíce procent nahoru. Kdyby zítra oznámila, že si to rozmyslela, kurz spadne na zlomek dnešní hodnoty.

2) pyramidové schéma
Zakladatel bitcoinu má v držení kolem 15% všech vytěžených bitcoinů, což ho dělá dnes miliardářem... to není špatná odměna za to, nechal pár měsíců běžet miner na obyčejném PC. Týká se obecně všech diggerů, co naskočili do vlaku brzo. V principu se neliší od "vydělávání" nynějších bankéřů.

3) vytvoří to časem kastu "bankéřů" - už dnes je mining a uzly otázka spíše korporací, než jednotlivců. Jakmile se trh s uzly konsoliduje a kurz bitcoinu stoupne třeba na 10 - 100 tisíc usd / btc, bude tady pár hráčů, kteří budou inkasovat nezanedbatelných 0.001 BTC z každé transakce - v principu nová "privilegovaná kasta", která se nebude lišit od dnešních bankéřů a jejich způsobu "vydělávání" přes úrok.

3) jakmile někdo ovládne 51% uzlů, získá kontrolu nad všemi bitcoiny. Není to nereálný scénář.

4) čím jsou ospravedlněný ty gigawathodiny energie, které mineři propálili komínem?

5) ad drogy a černý trh. Když FBI zavřela drogové tržiště SilkRoad, kurz BTC okamžitě významně spadl... tolik k praktickému využití... ale pro mafie, tajné služby a teroristy je to asi dobrá věc.. jinak si nemyslím, že BTC se objevil "jen tak", bez dohledu nějakých tajných služeb.

Přidat nový příspěvek