Re: užitečné

Lin | 29.11.2013

Máš pravdu. Já říkám už mnoho let, že na znění existujících zákonů a na jejich vymahatelnosti je u nás možné (nejen možné, ale potřebné) bránit se svévoli. Také máme v Ústavě zakotvenou Listinu základních práv a svobod a v ní jsou stejná ustanovení jako v Rusku. Také máme seznam "extrémistického materiálu" a já říkám, že pouhým přečtením se ze mě ještě extrémista nestane. Jak můžu odsoudit něco, co neznám (nečetla jsem, nevím, o čem to je)? A na druhou stranu - jak může někdo druhý rozhodovat za mě, co je pro mě "nevhodné, nebezpečné"?
Bránit se tímto způsobem dá nejen moci soudní, ale veškeré - tj. od parlamentu po úředníky, radnice. Jenže - je to namáhavé a člověk musí vědět, co hledá a kde to najde. Což je "kámen úrazu" pro většinu obyvatelstva. A právníci za to chtějí dost drsně zaplatit...
Dobré (a možné) vidím v tom, aby si každý "průměrný" člověk byl schopný položit otázku tak, jako autor článku = odporuje či neodporuje to existujícím zákonům? Listina základních práv a svobod není dlouhý elaborát a není náročné ho nastudovat. A tato listina je nadřazena všem ostatním zákonům = nesmějí být s ní v rozporu. Tak aspoň to kdyby se lidem dostalo "do krve"...
No... a jinak od nového roku se do našeho nového občanského zákoníku dostal pojem "průměrný rozum". Poznámky tento zvláštní pojem vysvětlují všelijak, ale v principu by mělo jít o "selský rozum". Tak ať ho lidi už konečně začnou používat...

Přidat nový příspěvek