Poznámka

Vasiľ | 26.11.2013

"Vynesením rozsudku o zákazu Koncepce sociální bezpečnosti „Mrtvá voda“ soud i prokuratura zaměnily svou výkonnou mocí moc vyšší, zákonodárnou. Ta však přísluší pouze Státní Dumě Ruska a pouze v její kompetenci je tvorba zákonů, jejichž plněním se má zabývat prokuratura a soudy."

Toto by som trochu upresnil. Čisto technicky, Lefortovský okresný súd zakázal len jednu konkrétnu knihu (ak sa mýlim opravte ma), nezakázal však dume prijímať žiadne ustanovenia. To znamená, že hoci je táto jedna kniha zakázaná, dume nič nebráni, aby prijímala zákony, ktoré by boli inšpirované obsahom tejto knihy - ak samozrejme nie sú v rozpore s ústavou. Aspoň taká je moja možno naivná predstava.

Taký primitívny príklad:
Predstavme si, že nejaký parlament v nejakom štáte prijme zákon, ktorý zakazuje úrok. Čisto technicky to možné je a to napriek tomu, že sa istotne nájdu tucty zakázaných kníh, ktoré pojednávajú o škodlivosti úroku a odporúčajú ho zrušiť.

Alebo príklad pritiahnutý za vlasy:
Parlament odsúhlasí zákon o povinnosti nosiť helmu pre cyklistov. Na to niekto vytiahne nejakú zakázanú knihu, v ktorej sa okrem iného píše, že cesty sú nebezpečné a že vláda sa snaží, aby na cestách zomieralo čo najviac ľudí tým, že vytvára len neefektívne nariadenia a odporúča cyklistom nosiť helmy. Bude argumentovať, že vláda tento zákon nemôže prijať, lebo je v súlade s odporučaniami zakázanej knihy. Malo by nejakú logiku?

Preto toto rozhodnutie Lefortovského okresného súdu o zákaze knihy ja osobne ČISTO TECHNICKY VZATÉ nepovažujem zásah do zákonodarnej moci.

Samozrejme, je to naozaj len čisto technicky vzaté a navyše som sa musel vykrúcať sťa by politik.

Přidat nový příspěvek