dovod?

julo | 05.11.2013

Ja nevidim dovod menit pojem.Myslim,ze je adekvatny ako po zmyslovej stranke,tak z prekladatelskeho hladiska.
Podla mojho nazoru je prave danie pojmom ich pravy vyznam boj na metodologickej urovni(1.prioritet).
Ked sa clovek snazi porozumiet textu ako celku,musi spajat vyznamy pojmov do jedneho obrazu.V materialoch KOB sa pojmom "trockizmus" naraba tak casto,ze pri jeho nespravnom chapani nie je mozne zlozit si obraz.
Z osobnej skusenosti viem,ze snaha o vyjasnenie si tohto pojmu vedie k zaujmu o dianie v Rusku(v spojeni so svetovymi udalostami)pred sto rokmi..to uz je uroven historicka(2.prioritet)
Ak sa clovek pozera na dva prudy,stalinizmus a trockizmus,cez 6 urovni riadenia spolocnosti,buduje v sebe Rozlisenie.
Definicia v clanku:Vsuvka: podstata psychického trockizmu (psychtrockizmu)
Trockizmus (jako psychický jev) nespočívá ve sdílení nebo následování myšlenek Trockého v přímém smyslu, psychickým trockizmem (zkráceně zde a v kontextu KSB - trockizmem) je myšlen psychický jev (porucha), který existoval odedávna, v Trockém jen získal svého nejvýraznější představitele. Adekvátní slovo tomuto jevu čeština nezná, nejblíže by bylo zřejmě "posedlost". Podstata psychtrockizmu spočívá v následujícím:
ideologická všežravost - psychtrockistovi je úplně jedno, jakou myšlenku, směr nebo ideologii bude prezentovat, hlavně když při tom může ukojit své ambice;
téměř kompletní hluchota k jakékoliv kritice;
hrubý rozpor mezi slovy a činy (tj. i mezi ohlášeními a umlčeními psychiky);
bytostné (často nevědomé) přesvědčení o tom, že "Já jsem lepší než ostatní, proto já mám právo ... , a ostatní musí... ";
přesvědčení o vlastní výjimečnosti, předurčenosti rozhodovat o ostatních "v zájmu jejich vlastního blaha" (a být za to patřičně společností odměněn).
Doplňkové indikátory:
používání záměny, matení pojmů, nazývání jevů neadekvátními pojmy (např. Sobotkův "puč" ve vztahu k rozhodnutí většiny hlasováním)
vyhýbání se konkretice, například ve formě stavění se do pozice obhájce nějakého "abstraktního dobra" (např. Havlův "humanizmus", o němž všichni mluvili, ale nikdo nevěděl, co si pod tím představit)


Více zde: http://leva-net.webnode.cz/products/klicovy-boj-v-cssd-havliste-psychtrockiste-analyza-/

Ja si myslim,ze je to vysvetlene dostatocne a ak by mal s pojmom "trockizmus" nejake ine asociacie a tym aj problemy pri pochopeni textov KOB,nech napise.
Ja osobne nemam s pouzivanim tohto terminu v tomto zmysle ziaden problem:-)

Přidat nový příspěvek