Re: Re: Re: Re: Re: Co bude výsledkem ???

popolvár | 03.06.2013

- kazdý vidí to, co chce...
- ty polemizovat, mat vlastný názor mozes, ja, udo a dalsí nie?
... a takto, sposobom "kto koho prestí", nech si kazdý "honí" svoje ego, by sme mohli pokracovat...
Ale kedze HNR prehovára s kazdým jemu vlastným sposobom (a ja neriskujem, ze ked teraz padla flasa na podlahu, tak nabudúce moze mne na hlavu), tak sa zhlboka nadýchnem a skúsme to podla KOB dialekticky takto:
1. s cím súhlasím a zároven, aby to bolo prehladnejsie, v zátvorke uvediem svoj názor, za nou návrh na riesenie:
- áno, más pravdu, "pri úpravách moze dojst k subjektívnym skratom a infiltrácia subjektívnych názorov najväcsím nepriatelom" (k tomu moze dojst aj púhym prekladom pri tej najlepsej voli nic nemenit. Nic nie je statické, toboz ani KOB nemoze byt. Pokial som udovi dobre porozumel, neprerába koncepciu KOB-u, ale iba niektoré jej odporúcania. Je potrebné si uvedomit, ze bola koncipovaná pre podmienky a cas ZSSR. Najlepsie to moze objasnit udo, predpokladám, ze originál má prestudovaný. (vy ste ho v originále prestudovali?))
Návrh riesenia: prekladatel moze v poznámke uviest, ze je tam oproti originálu zmena, jej zdovodnenie a odkaz na príslusnú stat v originále.
- "nie je potrebné vymýslat uz známe..." , áno ("...a zdokonalovat", nesúhlas, ides proti základným princípom KOB, kde je jasne definované, ze nic nie je statické, a vsetko je pohyb. Prepác, ale musím: napr. auto pre 100 rokmi a teraz. základný priníp, koncepcia ostala, ale... Este raz: o zmene základnej koncepcie KOB okrem tvojej úvahy tu nikto ani "neskrtol").
návrh riesenia: totozný s návrhom vyssie.
- áno, "najprv je potrebné rozsírit myslienky KOB-u medzi masy". 100% súhlas; "a nie sa uz zamýslat nad vládnutím" (a naco to budem potom sírit medzi masy, ak nie za úcelom, aby sa do riadiacich, rozhodovacích a výkonných funkcií dostali ludia znalí, nemanipulovatelní, konajúci smerom k spolocenstvu, k HNR? Ved o to tu aj medzi iným ide. To sa tu potom mozme hrat na intelektuálov, casom aj o tom debatovat na ulici, v robote a GPP nech si dalej vládne...)
Návrh: skúsme prediskutovat nejakú formu sírenia, podla cielových skupín a úrovní chápania (nechcem pouzit slovo inteligencia, niektorí menej chápaví to casto berú ako útok na ich úroven inteligencie)
2. s cím nesúhlasím a preco:
- "najprv treba oboznámit s KOB-om masy veriacich" . S tým "najprv" uz vobec nie. Ved sám si ich pomenoval ako "tvrdé jadro GP". Oni okrem farára v kostole nepocúvajú nikoho a casto ani jeho nie, majú svoju od malicka krestanským prostredím deformovanú predstavu o svete a sú s tým spokojní. Ukáz mi jedného jediného, co je spokojný sám so sebou so svojou situáciou, svojim svetonázorom, ze to chce zmenit. U nich musís najprv nahlodat ich dogmatickú spokojnost a to jedine dokázes tak, ze ich prínutis precítat bibliu (nie tie populárne skrátené obrázkové verzie) a zamysliet sa nad obsahom, zmyslom, súvislostiami. Myslís, ze co bol pre mna krsteného, birmovaného, v kostole zenatého katolíka prvotný impulz, ze hladám a som aj tu na tejto stránke? Uvedomenie si rozporu min. medzi Starým a Novým zákonom: "Oko za oko, zub za zub!" a "Kto do teba kamenom, ty donho chlebom!"

Přidat nový příspěvek