Re: Bude se zase upalovat ?

Jaroslav | 20.02.2014

Milý pane Svobodo,
můžete mi sdělit, kam na tyhle názory chodíte? Hus mohl těžko kritizovat církev za bohatství, protože sám byl na svou dobu velmi bohatý člověk. Jako kněz a učitel Karlovy univerzity vydělával tolik, že si každoročně mohl v Praze koupit pěkný dům. Taky nebyl žádný asketa, byl nejspíš obtloustlý - z čeho asi? To až komunisti z něho udělali div ne svého předchůdce. Pokud mluvil o rovnosti lidí před bohem, neměl nikdy na mysli rovnost majetkovou - to bylo vždycky spíš blouznění lidí, kteří nic neměli. On měl představu rovnosti spíše právní. Každopádně byl proti odpustkům, kterými mohli bohatí vykoupit své hříchy. Ale to je z našeho hlediska názor stejně absurdní jako víra, že existuje nebe a peklo.
Jinak byl z pohledu církve opravdu kacíř (ale já nejsem věřící, takže to nesoudím). Byla prostě jiná doba. Ve středověku se za odlišné názory upalovalo, komunisti za ně věšeli, později posílali už "jen" na uran do Jáchymova, dneska za ně politické strany naštěstí jen své členy vylučují:
A jak církev svůj majetek získala? To je vždycky složité. Pan Schwarzenberg si Orlík sám taky nepostavil a neslyšel jsem moc námitek proti tomu, že ho získal. A vy jste nic nerestituoval? Nebo jste si třeba nekoupil za pár šupů stání byt? Představte si, že to jednou někdo vašim dětem sebere, protože jste to taky získal "všelijak." A tunel? Vezměte si tužku a papír a počítejte, kolik v tomhle státě ročně mizí peněz. Miliarda v pražském dopravním podniku, miliardy ve státních lesích, na drahách, při výstavbě dálnic, milionové dotace stranám od vládních až po komunisty a fašisty. Proti tomu jsou církevní restituce pakatel. jistě jste narazil na příměr, že pokud by roční rozpočet státu byl metrový salám, na církevní restituce připadne kolečko tlusté (nebo spíš tenké 17 mm. Milimetrů, ne centimetrů. Vzhledem k tomu, že je mezi námi stále ještě asi deset procent věřících, je to ubohá suma. A co oni s tím udělají? Viděl jste někdy v televizi budovy na spadnutí, o které se v restituci ucházejí? Ale i kdyby si Duka koupil mercedes, tak co? Prezident taky nejezdí po Praze na kole a taky hlásá sociální stát. A i kdyby církev ty prachy vzala a poslala je do Vatikánu, je to její věc. Znám desítky případů, kdy lidi restituovali zemědělskou půdu a okamžitě ji prodali na stavební parcely. A prachy taky třeba prohráli v automatech.
Vím, že Vás nepřesvědčím, protože lidi jako vy mají dávno ovšem jasno a nejsou moc ochotní naslouchat argumentům, které se jim nehodí do krámu. Ale já jim občas musím napsat, abych dal sám sobě najevo, že nepatřím do té strašně závistivé části národa, která chce pořád všechno znárodňovat a o všechno se dělit. Ale jenom pokud se to netýká jejího majetku. Církvi vyčítáte nenávist a aroganci, ale jak se k ní chováte vy?
S pozdravem Jaroslav Prchal

Přidat nový příspěvek