Orbini

Radomír | 17.07.2012

Je zvláštní, že o Orbinim toho moc nenajdeme. Tedy aspoň já nenašel... O existenci tohoto člověka jsem se vlastně dozvěděl až od N+F. Píše se, že to byl syn bohaté, starobylé a vlivné šlechty z Dubrovníku, na přání matky se dal na kněžskou dráhu. Vstoupil do řádu Benediktinů. No... a tím se dost objasňuje. Benediktini se totiž zaměřují na "archiválie". Tedy i Orbini musel mít přístup do vatikánské knihovny nebo ke spisům, o jejichž existenci my, obyčejní smrtelníci, nemáme ani ponětí. A je to skoro zázrak, že se dochovala. Vyšla poprvé v italštině (1601), je doložitelné i vydání v ruštině z r.1722.

Pro ty, co ruštinou nevládnou:
"Není divu, že sláva národa slovanského, nyní už ne tak zřejmá, byla proslavená po celém vesmíru. Kdyby měl tento národ dostatek lidí učených a sečtělých, jako byl dominantní vojensky a vynikajícími zbraněmi, tehdy by žádný jiný národ ve vesmíru nebyl podobný národu Slovanů. A to jiné národy, které zdaleka nedosáhly jeho úrovně, nyní samy sebe oslavují, ale to jen proto, že tehdy měly v národě vzdělané lidi."

A teď jiný citát, zde neuvedený:
"Slovanský národ, ozbrojený svými zbraněmi, téměř ovládl všechny národy ve vesmíru:, ovládl Asii i Afriku, bil se s Egypťany i s Alexandrem Makedonským, pokořil Řecko, Makedonii, Ilyrskou zemi, ovládl Moravu, zemi Slénskou, Českou, Polskou i s pobřežím Baltského moře, prošel Itálií, kde mnohokrát bojoval proti Římanům. Někdy byl poražený, jindy zas bil se v boji a velkým smrtelným krveprolitím odpovídal Římanům, nejednou bijící se v boji rovným byl. Nakonec pokořil si Římskou říši, ovládl mnohé její provincie, zničil Řím, císaře římské učinil svými daňovými poplatníky, co na celém světě žádný jiný národ nedokázal."

No... jestli se Orbini alespoň z části blíží k pravdě, pak je mi jasná ta smrtelná nenávist latiníků vůči Slovanům a snaha o jejich vyhlazení... Je to ze strachu - ohromného strachu, že bychom se kdy dokázali opět vzchopit a sjednotit.

Přidat nový příspěvek