Vďaka preveľká, báječný večer

Hibern | 20.06.2012

som strávil s touto čitateľskou lahôdkou, pocity ako po Matrixe 1 alebo 300, moje naj filmy. Dovoľte mi prosím pár slov i otázok.

Keď som pred rokmi čítaval časopis Sofia vydávaný pánom Pálešom, prvý krát som sa tam dozvedel o tom, že všetky pozemské bitky a vojny majú svoj predobraz v astráli, kde sú údajne vybojované medzi silami dobra a zla ako prvé a potom tu. V našej básni som sa stretol s tým istým keď

"vítězství na nebi rozhodují všechny spory pozemské“.

Teda vlastne dianie na Zemi je len odrazom diania z iných sfér(?). Tuším v tom obrovské posolstvo, ktorého celý obraz a dosah mi ale uniká.

Vďaka Castanedovmu dielu o don Juan Matisovi a pár knihám o šamanizme, (samozrejme aj v kontexte s inou mojou četbou), vôbec nepochybujem o transcendentálnych silách a schopnostiach šamanov a predpokladám, že títo budú v porovnaní s najvyššími našimi volchvami len ako okresná liga a svetový šampionát. Schopnosť vziať na seba podobu zvieraťa, byť na viac miestach súčasne, či už vedomím alebo telesne, ovládať počasie atď., a ak sú tu materialisticky založení jednici, to budú mať asi s tými medveďmi, vlkmi a dravými vtákmi problém?:-)

Niektoré miesta v básni mi pripadali písané akoby iným štýlom, mýslím tú poradu temných o budúcnosti a zotročení. Ako je to s originalitou tohoto diela? Vieme, že u nás v čase obrodenia v 19.st. tiež vznikali rôzne letopisy falzifikáty, ktorých pôvod bol zámerne udávaný do skorších čias.

Na str. 46 je napísané
"Před nimi zjevili se ne Švédi, ale Rusi ze staré Ladogy, Pskova, Slovenska,"
ale o pár strán ďalej je použitý názov "Smolensko", to prvé bude asi preklep?
Tiež mi nie je veľmi jasné pomenovanie rôznych vetiev Slovanov a ich geo umiestnenie, nemáte niekto link na nejakú prehľadnú mapu (ak vôbec existuje)?

Ohľadom ocele z Damašku viem, že svojho času to býval najkvalitnejší produkt pre výzbroj bojovníka, v básni sa tiež spomína, že

"sklonili se ve starodávné pokloně, helmy z damašské oceli položíc na zem",

ale na inom mieste je použitá "ruská oceľ". Naši Starí mali nepochybne svoje vlastné zbrojárske fabriky a niekde som čítal, že oceľové zbrane aj obchodne vyvážali a boli kvôli kvalite žiadané. Nechápem však, prečo by ten Damašek mal byť kvalitnejší, a bol naozaj? Keď používali helmy z damašskej ocele? (Alebo aj-aj, podľa gusta alebo movitosti bojovníka?)

Obrovským dojmom na mňa zapôsobili riadky o zaobchádzaní so zajatcami, keď týmto dovolili

"Ať odejdou, ale jako lidé, důstojně. Bez příkoři a zla ve svém srdci",

čo preukazuje hlbokú múdrosť Predkov, či už ako Ľudí so srdcom a svedomím alebo národa znalého zákon karmy a jeho prísneho dodržiavania. (Prečože má dnešná USarmy vzrastajúci počet samovrážd? -podľa správ).

V básni sa tiež spomínajú cesty slovanských kupcov, aj do Tauridy, na Krym. To vtedy nepatrilo pod našu správu? Kto tam žil? Chazari mohli ale (podľa básne) v dobe bitky pri Dubíne už boli rozprášení a našimi. (Mal som za to, že sa to stalo neskôr).

Záverom malá poznámočka k môjmu mozgu. Po celý môj život až do nedávna, pri zmienke o (v Európe vraj všadeprítomných) Germánoch, mi môj vnútorný obraz krajiny vždy ukazoval len tmavé a nejasné miesta (akoby nezakreslenú mapu), teraz po zoznámení sa s pravdivejšou verziou dejín (že tí tzv. Germáni v latinských spisoch boli vlastne naši ľudia), môžem svojim vnútorným zrakom (pri predstavách o minulosti) jasne rozoznávať krajinu aj s detailami. Nemôže ísť o zaujatie, lebo som celkom veril verzii o sťahovaní národov, že Nemci prišli prví a za nimi my, však to poznáte. Len mi toto rozdielne vnútorné videnie vecí minulých skrslo pred pár dňami v mysli a zarazil ma ten rozdiel.

Táto báseň je nádherná, ešte raz ďakujem, ako i za prípadné vysvetľujúce odpovede:-)

Přidat nový příspěvek