Re: Re: Re: všechno je jinak

Sinuhet | 18.04.2012

Ahoj všem, nemůžu souhlasit úplně s názorem na Stalina ani z jedné strany, chci mluvit hlavně o druhé Světové válce. Proč? Vysvětlím dále alespoň v pár bodech.
Sovětsko – Finská válka, hlavně co jí předcházelo. Likvidace 80 procent velitelských kádrů sovětské armády, zkušených velitelů z 1. SV a občanské války , příčiny jsou alespoň částečně objasněny v knize Kagan a jho Beg. Složení sovětské vlády, profesionální intrikáni, ne vojáci a hlavně nepřátelé slovanské živlu. Domnívám se, že Stalin sice byl na vrcholu moci, ale tančil na velice tenkém ledu a jeho pozice nebyla tak neotřesitelná jak se dnes uvádí. Osobně se domnívám, že v žádném režimu není možné dělat odpovědným jednoho člověka za všechno, není možné vše kontrolovat a hlavně lidi si často vysvětlují věci po svém, neřkuli ve svůj prospěch. Vždy a ve všech epochách. Lidstvo pořád nepřekročilo svůj zvířecí stín.
Napadení Sovětského svazu, sovětská rozvědka znala přesně kdy Němci napadnou SSSR, doktor Sorge,(nejen),l armáda nebyla uvedena v pohotovost, bylo zakázáno dokonce mluvit o možnosti německého útoku, nebyla připravena žádná obrana, žádné obranné hloubkové pásma, v prvních měsících války upadlo několik MILIÓNU sovětských vojáku do zajetí, Němci nevěděli co s nimi.
Absolutní propad. Nebojím se říci katastrofa. Žádná lest, žádné vlákání nepřátele na širou ruskou zem. To udělal Kutuzov, taktika spálené země, evakuace obyvatel, frantící neměli co jíst, dobytí Moskvy jim bylo k ničemu. Tady ne. Leningrad (Peter, Petrohrad, Peterburg, vyberte si) katastrofa, nepřipraven, nezajištěna evakuace civilního obyvatelstva, zásoby, zásobovací cesty, nic, nezajištěno.
Stalingrad, to samé, není třeba moc mluvit, filmy natočené o tomto městě nejsou daleko od pravdy. Spíše ji dělají snesitelnou. Absolutní chaos na všech frontách, kdy existující i už neexistující armády podnikají virtuální nebo sebevražedné protiútoky na rozkaz stavky a Stalina. Byl Stalin hlupák? Asi ne odkazuji na ruský dokument „Mog li Stalin ostanavit Gitlera“ ne, Stalin se choval jako politik, bohužel. Inter arma silent muse. Bohužel to platí i pro politiku, kde už boj začal a lidi umírají už politické kličky nemají místo. Žádné ukolébaní protivníka. Když Vám někdo vyhlásí válku, vy mu nemůžete vyhlásit mír!!!!!!. Je to na déle až budu mít snad chvíli čas napíšu o tom více.
Stalin, geniální vojevůdce! Pitomost na entou! Stalin svoji neschopnost jako velitel dokázal už za občanské války. Obrat ve válce nastal až když Stalin povolal ze sibiřského vyhnanství Žukova, (rusové dobře vědí proč stojí jezdecká socha Maršála ŽUKOVA na Maněžněj ploščadi – u vstupu na rudé náměstí), sám jsem se ji měl tu čest se poklonit. Byl to Žukov, kdo řídil obranu Moskvy, byl to Žukov, kdo převzal obranu Leningradu, byl to Žukov, kdo naplánoval Stalingradský kotel a zničení armád Jih pod velení Pauluse, (když lezl do pasti ještě nebyl maršálem) a byl to Žukov, koho Stalin převelel aby nemohl vychutnat triumf své geniality. Stalin ve válce jako stratég byl osvícený hlavně v tom, že dovolil svým maršálům a generálům bojovat po svém (na rozdíl od Hitlera, ona by se pak válka mohla vyvíjet i jinak), zde POZOR, zde Stalina CHVÁLÍM, jen málo vůdců bylo schopno natolik potlačit svou ješitnost, aby dalo prostor schopnějším. O tom jak byl Žukov odstaven Stalinem a ještě hůře tím člověkem bez špetky vděčnosti Chruščovem je jiná téma. Snad příště.

Přidat nový příspěvek