pro Nina

Radomír | 30.03.2012

Nino, nevidím Stalina jako zrůdu, jak je nám dneska tvrzeno, a nevidím ho ani jako hrdinu bez bázně a hany, jak nám ho popisuje Sidorov. Přínosem Stalina je už to, že prokoukl "hru" (jak je dobře popisováno Uškujnikem) a zabránil tak úplnému rozvratu země. Nedal zavraždit Trockého kdesi v Mexiku (nevím přesně a nechce se mi to hledat), protože kdyby to chtěl udělat, měl k tomu dost příležitostí, dokud se mu Trocký motal v SSSR.
Dál je pravdou, že dbal na vzdělanost a snažil se pozvednut prostý ruský národ, který car držel v podmínkách dávno minulého feudalismu. Ale přesto ho nemůžu vidět očima Sidorova. Přinejmenším se mu stalo to, co nemálo jiným lidem, kteří ochutnali moc. Jako nekompetentní velitel se projevil už v občanské válce, v bitvě o Caricyn (později Stalingrad). Říká se, že oč méně uměl vojákům velet, tím více je uměl popravovat. Za jeho vlády se také kozáci dočkali svého zákazu jako teroristické živly. Konkrétně kozáci nemohli Stalina ani cítit a v době 2.sv.války se raději přidávali k Němcům.
Stalin krutostí proslul i v době 2.sv.války, zvláště na jejím začátku, kdy kvůli jeho nerozhodnosti a nekompetentnosti umírali tisíce vojáků. Vojáci byli nuceni se vrhat do od počátku ztracených bitev, ústup se trestal smrtí. Bez řádného vybavení a bez strategického plánu. I Koněv měl být na jeho rozkaz popraven, protože jeho západní front se dostal do kleští a byl zničen. Až Žukov vnesl do válčení řád a strategii. Byl narychlo Stalinem povolán, když už měla Moskva Němce na dohled. Na rozdíl od Stalina to byl velitel který si vážil života vojáků a nehnal je bezhlavě do jisté smrti.
Našel jsem článek na srbských stránkách, musíš dát pravděpodobně do překladače. Zde Žukov v rozhovoru, který nesměl být za SSSR zveřejněný, přiznává, že díky od začátku špatné Stalinově vojenské strategii byly šance na vítězství pramalé:

http://www.vesti.rs/Svet/General-Zukov-o-Staljinovim-greskama.html

Rozhovor s Lionem Feuchtwangerem potvrzuje, že Stalin podcenil Hitlerův možný útok na SSSR. Kousek tu přeložím:
" Je nemálo těch, kteří říkají, že fašismus zachvátí vše. Je nutné jít proti nim. Byli to vždy panikáři. Lekali se všeho, i když jsme brali vládu v Říjnu, v době Brestu, když jsme prováděli kolektivizaci. Nyní se bojí fašismu. Ale fašismus je jen fáma. Je to dobový jev."
Nu... Stalin je v každém případě rozporuplná osobnost ruských dějin.

Přidat nový příspěvek