Re: Už nemám síl

Katarína | 18.07.2013

Keď aj nemáš zvýšené záhony stačí k rastlinkám robiť nástielku zo suchej trávy, alebo slamy a uvidíš ten parádny rozdiel. Mám tiež ílovitú pôdu, ale zem pod nástieľkou priam žije. Zachováva si dlhšie vlhkosť a je kyprá. Okrem toho burina ju až tak neprerastá, takže stačí sem tam niekde vytrhnúť a nechať na mieste. Ona tam časom zotleje spolu s ostatnou nástielkou. Tiež som kedysi chcela mať hriadky čisté ako obývačku, ale príroda takto nefunguje. Moja zem sa mi po piatich rokoch takéhoto spôsobu pestovania odmeňuje bohatou a veľkou úrodou bez umelých hnojív, postrekov a driny. Inak je to riadna blbosť, že bez veľa dusičnanov takáto zelenina nevyrastie, to napíše len ten, kto s tým má len teoretické skúsenosti získané za compom. Ja mám takú úrodu aj mimo zvýšených záhonov, len rozdiel je v tom, že na zvýšenom záhone sú rastlinky oveľa odolnejšie a dlhšie rodia. Rajčiny, paprika, baklažány a pod. sa sadia v prvej trati, to znamená na čerstvo pohnojené napríklad kompostom, alebo čerstvo vybudovaný záhon. Jednoducho pre svoj rast potrebujú viac výživy a nijako negatívne sa to neodrazí na kvalite, práve naopak. Iné je to s koreňovou zeleninou, ktorú na takto vybudovaný záhon môžete dať až v treťom roku, lebo taká mrkvička, by už bola dusičnanmi vážne nabitá.

Přidat nový příspěvek