Vyvýšené záhony

Petr Kohoutek | 19.09.2012

Jsem zahradník,a hledal jsem inspiraci pro vybudování těchto pěstebních ploch u zákazníka.Děkuji autorovi,má naprostou pravdu ve všech bodech obhajoby těchto záhonů.Mám zkušenost s neustálým přísunem bioodpadu všeho druhu,a tak na našem obřím kompostu pěstuji okurky,rajčata,dýně,i meloun se mi zadařil.Musím říct,že Šternberk při nadmořské výšce 268 m.n.m.,v podhůří Jeseníků,kde jsme ještě schovaní v údolí a délka slunečního svitu je pouze na 2/3 okolní volné krajiny,je pěstování plodové zeleniny velmi svízelné.Na takto navýšeném kompostu jsem druhým rokem strhnul pouze vrstvu nezetlelého materiálu,položil černou geotextilii,a vysazoval do větších jamek a přidáním již hotového kompostu zeleninu ,kterou jsem zalil zprvu asi jen 5X,a pak jen občas když byly letní vedra.Úroda byla slušná,a po 3 letech máte s hromady odpadu navíc krásný zralý kompost,který jsme použili na vylepšení výsadbových jamek.Teď folii nepoužívám,protože se časem roztrhala,a nastýlám mezi rostliny to,co kde zrovna posekáme,ostříháme,nebo shrabeme.Je to dostačující.
Doporučuji knihu paní Marie-Luise Kreuter- "Zahrada v souladu s přírodou",ve které jsou popsány metody založení vyvýšeného záhonu,kompostování,biologická ochrana rostlin,a podobně.
Přeji hodně zdaru všem lidem,kteří myslí ekologicky,a vůbec,kteří myslí.Vždyť odpad ze zahrady je to nejcennější!Petr-zahradník.

Přidat nový příspěvek