Děkuji za vyjádření v odstavci cca v půlce příspěvku ("Kto robí viac...").
Kdysi nám ve škole říkali, že právě technologie nám umožní trávit v práci méně času, který tak budeme moci využít k osobnímu rozvoji, oddechu, péči o zdraví těla i ducha... Dokonce snad byla připravená změna v délce pracovní doby - přechod na třicetihodinový pracovní týden. Vzhledem k tomu, že za minulého režimu se do pracovní doby počítala i pracovní přestávka, znamenalo by to významné odlehčení. Také se (prý) uvažovalo o mírném snížení věku pro odchod do důchodu.
No... dneska je trend úplně opačný - přitom máme ohromnou nezaměstnanost... A stát nás odírá stále víc. Snad někdy ve čtvrtek jsme teprve začali pracovat na sebe a ne na stát (i když ... ten výpočet "dne daňové svobody" je nepravdivý, nezahrnuje všechny povinné odvody státu, takže podle mého tak ještě cca 2 měsíce budeme na stát pracovat).
Ona minimální (tj. státem zaručená) mzda také funguje jen na papíře. Novodobí otrokáři zvysoka kašlou na nějaký katalog prací a rozlišení práce podle její náročnosti, samostatnosti, odbornosti. Obcházejí to tím, že "nasmlouvají" nejnižší hranici (tj. u nás asi 8 tis.), která je tak pro "odbornost" uklízečky. A lidé si to nechají líbit, soudit se nebudou, jsou rádi, že "něco" mají.
Jestli jsem porozuměla dobře, tak ta minimální (zaručená) mzda by se tedy mohla vyplácet rovnou - podle myšlenky základního příjmu?
Jestli ano, pak by ten skok v životních podmínkách populace byl opravdu kvantový.
Listina základních práv a svobod (máme ji rovnou v Ústavě) obsahuje čl.10, kde se říká, že každý má právo na zachování své lidské důstojnosti. A to si myslím, je celkem využitelné pro tento případ. Mýlím se? Co myslíš?
V naší zemi tohle naši zákonodárci asi "elegantně" obešli tím, že stanovili ještě cosi jako "životní minimum" a to je někde na cca 3,5 tis. A za to se skutečně důstojně žít nedá.
Kam tím mířím = k požadavku dodržování Listiny. Myslím si totiž, že pro začátek by stačilo požadovat "jen" to, co si systém na nás sám stvořil. V tomto případě podmínky pro zachování své lidské důstojnosti.
Neberu argument, že "stát na to nemá". Ale má... A úspor na jiných frontách by bylo víc než dost - včetně všech těch přínosů, které jsi popsal ty sám.
Re: pro Uda
Lin | 16.06.2013